Szybko i tanio wykryją pestycydy. Współpraca z naukowcami z Indii | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-08

Szybko i tanio wykryją pestycydy. Współpraca z naukowcami z Indii

uprawa roślin
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz Shiv Nadar University w Indiach, które są jednym z największych producentów żywności na świecie, chcą wspólnie wytwarzać i badać tanie, elastyczne czujniki diamentowe do wykrywania pestycydów dla rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Zespół badawczy z Katedry Metrologii i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, prowadzony przez dr. hab. inż. Roberta Bogdanowicza, prof. PG odwiedził w listopadzie Shiv Nadar University w Uttar Pradesh, jeden z czołowych prywatnych uniwersytetów w Indiach, z którym Politechnika Gdańska podpisała niedawno list intencyjny. Pod opieką prof. Susanty Roya naukowcy badali próbki diamentowe i omawiali wyniki badań dotyczących czujników wykrywających toksyczne pestycydy.

– Nawiązaliśmy współpracę i będziemy teraz zabiegać o kolejne środki na realizację dalszych badań – mówi prof. Robert Bogdanowicz. – Grupa prof. Roya zajmuje się wykrywaniem pestycydów i sensorami w obszarze elektrochemii. My z kolei specjalizujemy się w wytwarzaniu elektrod, czyli kluczowego elementu do wykrywania pestycydów.

– Planujemy wytworzyć specyficzne elektrody, scharakteryzować ich właściwości fizyko-chemiczne, a następnie zespół prof. Roya przeprowadzi detekcję czterech najbardziej popularnych pestycydów stosowanych w Indiach – mówi dr inż. Mateusz Ficek z zespołu badawczego. – Dostępne obecnie narzędzia do wykrywania tych substancji są kosztochłonne i wymagają użycia dużych laboratoriów, a nasza metoda ma być szybka, tania i łatwa w stosowaniu.

Podczas wizyty w Indiach, naukowcy PG odwiedzili też Alagappa University, gdzie odbywała się konferencja poświęcona badaniom biosensorycznym oraz elektronice dla rozwiązań energetycznych. W kuluarowych dyskusjach omawiano potencjalne możliwości współpracy naukowej oraz wymiany kadry i studentów.

– Zapoznaliśmy się także z bieżącymi wynikami badań, dostępną infrastrukturą badawczą oraz nawiązaliśmy szereg bezpośrednich kontaktów naukowych – dodaje prof. Bogdanowicz.

Ponadto, naukowcy odbyli wizytę studyjną w Bharathidasan University (BDU) u prof. Arumugama Sonahalama, jednego z kierujących projektem po stronie indyjskiej, który zajmuje się diagnostyką elektryczną opracowywanych sensorów.

Wyjazd został zrealizowany w ramach współpracy bilateralnej finansowanej z partnerskiego programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Polska-Indie realizowanego w latach 2020-2023. Politechnikę Gdańską reprezentowali prof. Robert Bogdanowicz, dr inż. Mateusz Ficek, dr inż. Srinivasu Kunuku, mgr inż. Michał Rycewicz oraz mgr inż. Maciej Głowacki.

231 wyświetleń