Dobra zabawa i duża porcja wiedzy. Za nami Politechnika Talentów | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-09-25

Dobra zabawa i duża porcja wiedzy. Za nami Politechnika Talentów

Grupowe
Uczestnicy Politechniki Talentów 2023 
To były dwa dni pełne pozytywnej energii wyjątkowych młodych ludzi. Zakończyła się  pierwsza edycja szkoły letniej Politechniki Gdańskiej, w której uczestniczyli uczniowie z najlepszych liceów i techników województwa pomorskiego.

Wszystko rozpoczęło się w czwartek, 21 września na auli w Gmachu Głównym, która wypełniła się po brzegi uczniami oraz towarzyszącymi im nauczycielami. Gości witał prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

– Cieszę się, że widzę na tej auli tyle młodych osób. Witam Was na Politechnice Gdańskiej – uczelni nie tylko pięknej, jak pewnie zdążyliście zauważyć wchodząc do tego budynku, ale też przyjaznej i otwartej. To dobra okazja, żeby przyjrzeć się Politechnice z bliska, od środka i mam nadzieję, że rozważycie po maturze zostanie w Gdańsku i studiowanie właśnie u nas. Te dwa dni to ma być dla Was przyjemność i dobra zabawa. Bawcie się i chłońcie atmosferę uczelni – mówił otwierając wydarzenie Rektor.

Po części oficjalnej na wyjątkowy spacer po tajemnicach ludzkiego mózgu zaprosił słuchaczy dr inż. Bartłomiej Cieślik z Wydziału Chemicznego. W interaktywnym wykładzie wyjaśniał m.in. ile i co powinniśmy jeść, by odżywić mózg i ile energii potrzebuje ten narząd by w pełni wykorzystywać swój potencjał.

Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia, uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach związanych z tematyką wybranego przez siebie bloku naukowego. Były to przede wszystkim zajęcia praktyczne, w małych grupach, które odbywały się w laboratoriach. Pod okiem wykładowców, przyszli studenci ćwiczyli m.in.: obrazowanie komórek nowotworowych za pomocą mikroskopu fluorescencyjnego, wykonywali eksperymenty z nowymi materiałami funkcjonalnymi, tworzyli wizualizacje problemów matematycznych, testowali łączenie pojedynczych celek w baterie kondensatorów, prowadzili negocjacje w języku angielskim czy tworzyli architektoniczne modele 3D w technologii VR. Było intensywnie i rozwojowo.

Odbyły się warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego i rozwoju kompetencji społecznych  dla młodzieży,  które poprowadziły doradczynie zawodowe z:Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy; Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku oraz Biura Karier i Absolwentów.

Politechnika Talentów to jednak nie tylko nauka, ale też możliwość zwiedzenia kampusu, integracja i poznanie atmosfery studenckiego życia. Większość uczestników z entuzjazmem wzięła udział w wieczornej imprezie w klubie studenckim „Kwadratowa”, którą zorganizował Samorząd Studentów PG, a potem spędziła noc w akademiku.

Nauczyciele uczestniczyli w dwóch warsztatach przygotowanych specjalnie dla nich przez Centrum Nowoczesnej Edukacji. Była to okazja do poszerzenia wiedzy, wymiany doświadczeń i inspiracji.

Drugiego dnia, po zajęciach naukowych i obiedzie, uczniowie spotkali się z prof. Barbarą Wikieł, prorektor ds. studenckich, która podsumowała pierwszą edycję letniej szkoły i wręczyła prezent jednemu z uczestników, który właśnie na PG skończył 18 lat!

Piątkowe popołudnie upłynęło natomiast pod znakiem sportu. W Centrum Sportu Akademickiego na chętnych czekali trenerzy koszykówki, wioślarstwa, siatkówki, tenisa czy judo.

Przez cały czas trwania szkoły letniej, uczniami opiekowali się  studenci – wolontariusze, którzy pomagali odnaleźć odpowiednie budynki i laboratoria, odpowiadali na wszystkie pytania, zarówno te logistyczne, jak i te o wrażenia ze studiowania na PG.

Zobaczcie na zdjęciach jaka atmosfera panowała na kampusie.

Więcej informacji 

562 wyświetleń