Naukowcy z Polski z wizytą w obiektach jądrowych Japonii | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-09-04

Naukowcy z Polski z wizytą w obiektach jądrowych Japonii

Przedstawiciele polskich uczelni technicznych podczas wizyty w obiektach jądrowych w Japonii
Przedstawiciele polskich uczelni technicznych podczas wizyty w obiektach jądrowych w Japonii
Przedstawiciele polskich uczelni technicznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej wizytowali obiekty jądrowe w Japonii, w tym elektrownie (m.in. Fukushima), laboratoria i centra kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Zebrane materiały mają wzbogacić programy kształcenia na polskich uczelniach i umożliwić rozwój potencjału badawczego w zakresie nowych technologii.

W wyjeździe do Japonii, który odbył się w dniach 21-25 sierpnia uczestniczyli reprezentanci Politechniki Gdańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej.

Pobyt w Japonii rozpoczął się od spotkania z Ambasadorem RP w Tokio. W kolejnych dniach polska delegacja odwiedziła m.in. wybrane elektrownie jądrowe, laboratoria badawcze i centra kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. Finałem wyjazdu było całodniowe spotkanie z zespołami pracującymi na terenie elektrowni jądrowej Fukushima, zniszczonej w następstwie zdarzeń zapoczątkowanych trzęsieniem Ziemi i falą tsunami w roku 2011.

W zgodnej ocenie wszystkich uczestników, informacje zebrane podczas wizyty, a w szczególności możliwość wejścia na obiekty, które normalnie nie są udostępniane osobom postronnym, znacząco przyczyniły się do poszerzenia kompetencji pracowników badawczo-dydaktycznych odpowiedzialnych za przygotowanie kadr dla Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. Zebrane materiały już wkrótce wzbogacą programy kształcenia na naszych uczelniach, poszerzą świadomość krajowej opinii publicznej w tematyce bezpieczeństwa elektrowni jądrowych oraz umożliwią wykorzystanie potencjału związanego z możliwością prowadzenia unikatowych badań w zakresie nowych technologii.

538 wyświetleń