Akustyczna komunikacja podwodna w pracy naukowej absolwenta Szkoły Doktorskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-11-07

Akustyczna komunikacja podwodna w pracy naukowej absolwenta Szkoły Doktorskiej

Artur Gańcza
Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
Artur Gańcza z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki jest absolwentem Szkoły Doktorskiej. W swojej działalności naukowej skupia się na identyfikacji systemów ze szczególnym uwzględnieniem modeli w komunikacji podwodnej.

Praca doktorska „Lokalna metoda funkcji bazowych w identyfikacji procesów niestacjonarnych” została napisana pod kierunkiem prof. Macieja Niedźwieckiego z Katedry Sygnałów i Systemów WETI. Identyfikacja procesów jest dziedziną zajmującą się tworzeniem matematycznych modeli zjawisk (obiektów lub sygnałów) w oparciu o dane doświadczalne. Badania doktoranta koncentrują się na budowaniu modeli w akustycznej komunikacji podwodnej.

– Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie mamy dwa obiekty podwodne, które wysyłają do siebie wzajemnie sygnały akustyczne. Problem pojawia się przy jednoczesnym wysyłaniu sygnału i odbieraniu sygnału od drugiego obiektu. To co dochodzi do mnie będzie zanieczyszczone przez sygnał przeze mnie wysyłany i dojdą do tego odbicia tego sygnału np. od powierzchni wody, od różnych podwodnych obiektów przemieszczających się na tym obszarze. W swojej pracy badawczej zajmuję usuwaniem takich zakłóceń z odbieranego sygnału, poprzez modelowanie kanału podwodnego jako systemu ze zmieniającymi się w czasie parametrami – wyjaśnia naukowiec. – Metody, które proponuję w swoich badaniach nad tym problemem, są tanim obliczeniowo wariantem najskuteczniejszych metod w tej dziedzinie. Co więcej, w komunikacji podwodnej parametry modelu typowo zachowują się bardzo różnie. Każdy z nich jest związany z odbiciem dźwięku od innego elementu. W efekcie część z parametrów takiego modelu jest stała, część zmienia się szybciej, a inne wolniej, jeszcze inne zaś są po prostu zerowe. Kolejna nowość metody, którą się zajmuję, polega na możliwości analizowania każdego parametru modelu oddzielnie.

Praca doktorska jest kontynuacją badań prowadzonych już podczas studiów magisterskich. Doktorant jest obecnie pełnoetatowym pracownikiem Politechniki Gdańskiej. Obronę swojej pracy doktorskiej planuje na początek 2024.

– Praca naukowa wymaga specyficznego podejścia: zadawania pytań, drążenia, nie zadawalania się prostymi rozwiązaniami. Trzeba być dociekliwym i cierpliwym. Myślę, że posiadam te cechy i dla mnie wybór Szkoły Doktorskiej to było bardzo dobre rozwiązanie, mimo pokus jakie daje praca na rynku komercyjnym, zwłaszcza dla absolwentów mojego wydziału. Ale to była świadoma i przemyślana decyzja. Miałem i nadal mam szczęście pracować z prof. Maciejem Niedźwieckim, naukowcem o światowej klasie, który chce i potrafi dzielić się wiedzą. Trafienie na takiego mentora to najbardziej wartościowa część moich studiów doktoranckich.

Poza pracą naukową Artur Gańcza świetnie odnajduje się w dydaktyce.

– Przekazywanie wiedzy i dzielenie się swoimi doświadczeniami to dla mnie bardzo ważny aspekt mojej pracy. Ja naprawdę uwielbiam uczyć, inspirować, pokazywać jak przyswajać wiedzę lepiej, efektywniej, na co zwracać uwagę w przyswajaniu danego materiału. Cieszę się, że mogę być nie tylko naukowcem, ale także wykładowcą.

W najbliższej przyszłości naukowiec chce zająć się grupą modeli Volterry oraz analizować metody mniej wrażliwe na zakłócenia impulsowe w sygnałach.

523 wyświetleń