Data dodania: 2023-12-19
Nagrodzeni w plebiscycie „Złote Lwiątka 2023”
Tegoroczna edycja plebiscytu została powiększona o 11 kategorii: koło naukowe Roku, organizacja studencka roku, konferencja, projekt integracyjny/kulturalny, projekt naukowy, projekt rozwijający studentów, student projektowiec, student naukowiec, student sportowiec, student artysta, wydarzenie okołotechnikaliowe.
Do konkursu „Złotych Lwiątek” nominacje może zgłaszać każdy członek społeczności akademicickiej PG, następnie po ogłoszeniu wszystkich nominowanych każdy student oraz pracownik mogą głosować na najlepszą pozycję w każdej z kategorii. Ostatnie słowo pozostaje dla Komisji Konkursowej, która wybiera zwycięzcę Złotego Lwiątka spośród najlepszej trójki.
Gala „Złotych Lwiątek” to również wyjątkowa okazja, podczas której Samorząd Studentów może podziękować pracownikom Politechniki pomagających w codziennych działaniach i przyczyniających się do rozwoju Samorządu.
– Złote Lwiątka to bardzo ważne dla nas wydarzenie. Jako SSPG chcemy pokazać całej społeczności akademickiej te projekty i działania, którymi zajmują się nasi studenci. Mimo, iż zwycięzca może być tylko jeden, należy pamiętać, że każda działalność dodatkowa na naszej uczelni zasługuje na nagrodę i jest to znaczący powód do dumy. Również gorące podziękowania kieruję do władz Politechniki, gdyż bez ich wsparcia i serdecznego podejścia, nie byłoby nas w tym miejscu gdzie jesteśmy – mówi Agnieszka Skotnicka, przewodnicząca SSPG
W tym roku nagrody powędrowały do:
Koło Naukowe Roku
Koło Naukowe Technologii Polimerów "TECH-POL".
Koło Naukowe Technologii Polimerów ”TECH-POL” to organizacja studencka na Wydziale Chemicznym, która zapoczątkowała działalność w 2014 roku. Celem działalności Koła jest wzbogacanie wiedzy studentów przede wszystkim w zakresie chemii i technologii przetwórstwa polimerów, ale nie tylko. W tym roku wzięli udział w Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Kielcach, na których otrzymali wyróżnienie za wynalazek w kategorii: Wyroby z tworzyw sztucznych i ich zastosowanie. Prezentowany wynalazek to kompozyty poliuretanowe otrzymane z udziałem bio-polioli z upłynnienia biomasy. Swoją wiedzą dzielili się podczas m.in. Bałtyckiego Festiwalu Nauki, Pikniku Fahrenheita czy Dnia Młodego Naukowca.
Konferencja
"Co dalej?" Konferencja Uczelni Fahrenheita
W dniach 13-14 maja 2023 roku w Europejskim Centrum Solidarności rozbrzmiewały dźwięki otwartego dialogu i poszukiwania odpowiedzi na pytanie, które stawiają przed nami nowe wyzwania: "Co dalej?". To był czas, kiedy głos zabrała młodzież, szukając wspólnych odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata. Wydarzenie zostało już nagrodzone trzecim miejscem w I edycji Konkursu Mistrzów Współpracy Fahrenheita. Skupiono się na tematach kluczowych dla naszej przyszłości. Od trzech wykładów po siedem paneli dyskusyjnych i cztery warsztaty, tematyka dotykała obszarów reprezentowanych przez uczelnie członkowskie Związku Fahrenheita: humanistyki, medycyny i technologii. Rozmawiano o wyzwaniach technologicznych, opiece zdrowotnej, współczesnych wizjach rodzicielstwa, relacjach międzyludzkich i zmianach klimatycznych.
Projekt integracyjny/kulturalny
GRAmy dla Pawła - mecz charytatywny (WRS WILIŚ)
GRAmy dla Pawła to wydarzenie w postaci meczu charytatywnego połączonego z integracją studentów i pracowników Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. 2 czerwca reprezentanci studentów i pracowników WILiŚ zmierzyli się w meczach piłki nożnej i piłki siatkowej na hali Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. Zrobili to po to, by wspomóc zbiórkę Pawła Mackuna, który cierpi na chorobę Recklinghausena i zespół Noonan. Obecnie jest w trakcie rehabilitacji po operacji wydłużenia nogi. Studenci chcieli dodać mu sił i pomóc prowadzić normalne życie. Paweł jest bratankiem jednego z pracowników Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska i dlatego to na wsparcie jego zbiórki zostało zorganizowane wydarzenie.
Projekt naukowy
Kompozytowy cement kostny na bazie modyfikowanego hydrożelem alginianowym fosforanu magnezu (KN Materiały w Medycynie)
Celem projektu było opracowanie nowego kompozytowego cementu kostnego o poprawionych właściwościach użytkowymi oraz przede wszystkim cechującego się wstrzykiwalnością, która ma umożliwić jego zastosowanie w chirurgii małoinwazyjnej. Skupiał się więc na istotnym problemie leczenia defektów krytycznych kości czy stabilizacji skomplikowanych złamań. Cement ten może znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie, jako wstrzykiwalny substytut kostny dedykowany do małoinwazyjnych zabiegów w chirurgii ortopedycznej i/lub urazowej. Projekt ten był niezwykle ważny dla członków koła, gdyż pozwolił im na nabycie dodatkowych umiejętności tj. posługiwania się zaawansowaną aparaturą badawczą i sprzętem laboratoryjnym, pisania publikacji naukowych i patentów, interpretacji otrzymanych wyników z różnego typu eksperymentów oraz analizę występujących zjawisk.
Projekt rozwijający studentów
Dni Budownictwa Drewnianego (KN Technologii i Organizacji Budowy)
Dni Budownictwa Drewnianego (wcześniej znane jako “Otwarte Dni Drewna”), to wydarzenie organizowane przez Koło Naukowe Technologii i Organizacji Budowy. W tym roku, podczas V edycji, przyjęło formę dwudniowej konferencji, mającej na celu popularyzację budownictwa drewnianego wśród studentów i pracowników wydziałów Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Architektury, jak i wśród projektantów i architektów, którzy pracują w branży lub dopiero chcą się w niej rozwinąć. Głównym założeniem tego wydarzenia było przedstawienie budownictwa drewnianego jako ekologicznego i energooszczędnego, czyli takiego, które będzie kluczem do budownictwa zrównoważonego już w niedalekiej przyszłości. Dzięki prelegentom którzy poruszali takie tematy jak “Atuty budownictwa drewnianego oraz technologii montażu prefabrykowanych domów drewnianych”, “Co ma wspólnego architektura drewniana z nowoczesnością” oraz szereg innych aspektów, słuchacze mogli zaczerpnąć z najbardziej aktualnej wiedzy oraz podnieść swoją świadomość w przestrzeni budownictwa drewnianego oraz jego potencjału.
Student projektowiec
Tytus Chmielewski (WILIŚ)
Tytus Chmielewski, student budownictwa, przygotował projekt podróży i wygrał pierwszą edycje konkursu "WILiŚ Adventure". Jego projekt najbardziej przypadł do gustu komisji w składzie której zasiadał m.in. znany polski podróżnik Marek Kamiński. Wymyślił projekt szalonej podróży, podczas której przejechał sam 1200km na rowerze, brzegiem Brazylii z Kurytyby do Rio de Janeiro przez parki narodowe. Podróż zakończyła się sukcesem. Cały i zdrowy wrócił do kraju, gdzie opowiadał o swojej podróży w w wielu mediach.
Student naukowiec
Tomasz Ciborowski (WILiŚ)
Tomasz jest studentem II semestru studiów magisterskich na kierunku budownictwo. Od maja 2022 roku bierze czynny udział w prowadzeniu badań naukowych dotyczących diagnostyki nieniszczącej konstrukcji inżynierskich, pod kierunkiem prof. Magdaleny Ruckiej. W uzupełnieniu do działalności typowo naukowej, Tomasz Ciborowski bierze czynny udział w prowadzeniu dodatkowych spotkań dydaktycznych, tzw. "tutoriali" czyli zajęć wspomagających dla studentów. W minionym roku akademickim prowadził cotygodniowe tutoriale z fizyki dla studentów I semestru budownictwa. Ponadto prowadził spotkania zadaniowe dla studentów wyższych semestrów budownictwa z przedmiotów takich jak: mechanika ogólna, wytrzymałość materiałów, mechanika budowli
Student sportowiec
Jakub Giedrewicz (WIMiO)
Jakub jest wielokrotnym finalistą mistrzostw Polski, a także ich medalistą. W minionym roku zdobył m.in 4 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce w konkurencji rzut dyskiem oraz był uczestnikiem 99. Mistrzostw Polski Seniorów PZLA startując w boku olimpijczyków i medalistów imprez międzynarodowych. Na Akademickich Mistrzostwach Polski zdobył podium w każdej konkurencji w której brał udział, znacznie przyczyniając się do sukcesu jakim było Akademickie Wicemistrzostwo Polski w klasyfikacji ogólnej oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych. Dodatkowo rozwija się naukowo, brał udział w budowie PGR-06 oraz PGR-07 w kole naukowym PGRacing Team oraz napisał grant naukowy "Badanie własności wytrzymałościowych wahaczy węglowych".
Student artysta
Filip Kotkiewicz (WILiŚ)
Student Filip Kotkiewicz od 3 lat występuje razem z Akademickim Chórem UMG po całym świecie. Oprócz koncertów muzyki filmowej i tournée po Ameryce, wystąpił czterokrotnie u boku wybitnego tenora, jakim jest Andrea Bocelli. Na co dzień uczy się w Szkole Muzycznej II st. w Gdyni i gra na fortepianie oraz organach.
Wydarzenie okołotechnikaliowe
Rejs Budowlańca (WILIŚ)
16 maja odbył się Rejs Budowlańca, flagowe wydarzenie WRS WILiŚ. Tradycyjnie celem podróży jest integracja studentów i prowadzących oraz wspólna zabawa podczas wędrówki katamaranem po Zatoce Gdańskiej i tańcząc, grając i spacerując na helskim polu campingowym. Całe wydarzenie rozpoczęło się przemarszem ulicą Długą, Długim Targiem i Długim Pobrzeżem. W tym roku bazą na Helu było pole namiotowe, gdzie m.in. został zorganizowany turniej gry we flanki czy mecz siatkówki. Bosmanom nie doskwierało bujanie statku i wątpliwa pogoda, wszyscy schodzili ze statku z uśmiechami na twarzy. Tegoroczny rejs zebrał rekordową ilość 500 morskich majtków!
Wydziałowa Rada Studentów Roku
WRS ETI
W tym roku tytuł najlepszego WRSu trafił do WRS ETI, która w tym roku przygotowała dla studentów wydziału (ale i nie tylko) aż 17 wydarzeń, m.in. wielki Rajd Elektronika dla ponad siedmiuset studentów, ETIntegracje oraz losowanie świąteczne. Dodatkowo członkowie WRSu intensywnie udzielają się w rozwoju dydaktycznym, opiniując programy studiów, promując akcję Ankietyzację czy też organizując akcję “Wielkie Korki” , dodatkowe zajęcia dla studentów ułatwiające im zaliczenie sesji.