8. edycja Budżetu Obywatelskiego PG za nami. Poznaj zwycięskie projekty | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-01-04

8. edycja Budżetu Obywatelskiego PG za nami. Poznaj zwycięskie projekty

BOPG
Modernizacja audytorium w Gmachu Głównym, zewnętrzne stacje zbiórki małych elektroodpadów oraz strefy relaksu i co-workingowa – to projekty, które głosami społeczności akademickiej zostały wybrane w ramach 8. edycji Budżetu Obywatelskiego PG.

W 8. edycji Budżetu Obywatelskiego PG do rozdysponowania było łącznie 600 tys. złotych w podziale na projekty pracownicze i studenckie. W pierwszym etapie BOPG, członkowie społeczności akademickiej mogli zgłaszać swoje pomysły na projekty.

Ostatecznie do głosowania, które odbyło się między 27 listopada a 11 grudnia 2023 roku, dopuszczonych zostało 10 projektów. Głosami pracowników, studentów i doktorantów do realizacji wybrane zostały łącznie 4 pomysły – 3 pracownicze oraz jedna inicjatywa studencka.

Poniżej prezentujemy skrócone opisy projektów. Szczegółowych informacji na temat poszczególnych pomysłów należy szukać na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego PG.

Projekty pracownicze

Stacje zbiórki małych elektroodpadów

Głosy: 273 (29,2%) | Koszt: 60 000 zł

Małe elektrośmieci to duży problem- zamiast trafić do recyklingu, wyrzucane są do pojemników na odpady komunalne, latami leżą w szufladach lub trafiają wprost do środowiska naturalnego. Baterie, żarówki, telefony komórkowe to tylko niektóre z małych elektrośmieci, które zawierać mogą szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje takie jak ołów, kadm czy rtęć.

3 zewnętrzne stacje zbiórki małych elektroodpadów stanęłyby w sąsiedztwie: parkingu rowerowego przy Gmachu Głównym, przy budynku WETI oraz przy Gmachu B, będą stanowić uzupełnienie istniejących punktów zbiórki zorganizowanych w budynkach PG.

Modernizacja Audytorium 167 GG w zakresie poprawy komfortu prowadzenia zajęć

Głosy: 208 (22,2%) | Koszt: 140 000 zł

Celem projektu jest poprawa komfortu i jakości prowadzenia zajęć dydaktycznych w audytorium nr 167 w Gmachu Głównym poprzez instalację systemu wentylacji, adaptację akustyczną sali oraz zmianę oświetlenia na LED.

Projekt przewiduje wykonanie następujących prac: instalacja wentylacji mechanicznej, która zapewni dopływ świeżego powietrza i zmniejszy stężenie zanieczyszczeń, montaż sufitowych płyt akustycznych, co znacznie zmniejszy pogłos i podniesie zrozumiałość przekazywanych treści dydaktycznych oraz montaż wydajnych opraw LED, co zapobiegnie zmęczeniu oczu, poprawi koncentrację oraz komfort studentów i wykładowców.

Rozwój przestrzeni co-workingowej w Bibliotece Politechniki Gdańskiej

Głosy: 140 (15,0%) | Koszt: 250 000 zł

Inicjatywa obejmuje dalszy rozwój przestrzeni co-workingowej w Bibliotece w Gmachu Głównym. Zakłada zakup kolejnych czterech kabin akustycznych oraz dwóch multimedialnych ścianek akustycznych.
Kabiny akustyczne zapewniają doskonałą izolację od warunków zewnętrznych, stanowią odrębne miejsce pracy czy nauki, pozwalając na swobodne rozmowy, konsultacje w gronie maksymalnie czterech osób.
Multimedialne ścianki akustyczne to innowacyjne rozwiązanie, które pozwoli podzielić przestrzeń tak, aby na bieżąco kreować idealne miejsce pracy do aktualnie wykonywanych zadań. Mogą one być jednocześnie mobilną tablicą sucho-ścieralną, przegrodą akustyczną, a możliwość zamontowania telewizora pozwoli na prezentowanie cyfrowych treści.

Projekty studenckie

Strefa relaksu dla studentów (WIMiO)

Głosy: 807 (35,7%) | Koszt: 150 000 zł

Projekt zakłada remont/adaptację przestrzeni starej szatni w nowoczesną strefę relaksu, w której studenci będą mogli odpocząć, powtórzyć materiał, wypić kawę, przeprowadzić video rozmowę etc.

Plan remontu obejmuje następujące elementy: demontaż starych elementów szatni, demontaż starych drewnianych okładzin ściennych, polerowanie podłogi, gładzenie i malowanie ścian, wymiana oświetlenia na LED-owe, wymiana kanałów wentylacyjnych. Ponadto przewidziano zakup mebli oraz wyposażenia, który zostałby sfinansowany m.in. z funduszy pozyskiwanych przez Wydziałowej Rady Studentów.