Oświetlenie dzienne i nocne w miastach. Wykłady otwarte ekspertów z Francji i Szwecji | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-05-23

Oświetlenie dzienne i nocne w miastach. Wykłady otwarte ekspertów z Francji i Szwecji

Plakat
Na Politechnice Gdańskiej odbędą się wykłady otwarte prowadzone przez dwóch światowej klasy ekspertów w dziedzinie oświetlenia miejskiego – Rogera Narboni i Niko Gentile, pod hasłem: „Dwa spojrzenia na oświetlenie dzienne i nocne w miastach".

Wykłady są częścią międzynarodowych warsztatów naukowych prowadzonych w ramach projektu: „Grupa badawcza - SUP&ER - Badanie efektywności energetycznej miast i wydajności słonecznej”, realizowanym na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Ten projekt jest finansowany w ramach IDUB AURUM Supporting International Research Team Building.

Wykłady otwarte prowadzone będą w języku angielskim:

Poniedziałek, 3 czerwca, budynek Hydromechaniki, sala kreatywna:

  • 10.3011.15: Roger Narboni, "The future of city nights: how to decarbonize the public lighting?"
  • 11.1512.00: Niko Gentile, "Negotiating Daylight"

Roger Narboni, francuski projektant oświetlenia, wprowadził pojęcie urbanistyki świetlnej w 1987 roku i założył studio projektowania oświetlenia CONCEPTO niedaleko Paryża w 1988 roku. Posiadając ponad 30-letnie doświadczenie, zrealizował ponad 130 planów oświetleniowych na całym świecie. Narboni jest znany ze swojej wiedzy w zakresie planowania oświetlenia miejskiego i strategii oświetleniowych dla miast.

Niko Gentile, adiunkt na Uniwersytecie w Lund, jest ekspertem w dziedzinie oświetlenia i doświetlania dziennego. Łączy on techniczne i obserwacyjne oceny, czerpiąc z fizyki budowlanej, psychologii środowiskowej i architektury. Jego badania dotyczą oceny systemów oświetlenia z perspektywy potrzeb użytkownika. Jest współautorem książki "Daylighting and Lighting under a Nordic Sky".

Podczas wykładów Roger Narboni i Niko Gentile przedstawią swoje unikalne podejścia do projektowania oświetlenia w przestrzeniach miejskich, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami i innowacjami w dziedzinie oświetlenia, a także wziąć udział w dyskusjach na temat przyszłości oświetlenia miasta.

Natomiast w dniach 45 czerwca w budynku Hydromechaniki, odbędą się międzynarodowe warsztaty naukowe poświęcone rozwiązaniom energoefektywnym w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym.

W wydarzeniu weźmie udział około 30 zaproszonych uczonych i praktyków między innymi z Brazylii, Francji, Niemiec, Szwecji, Włoch i Polski. W ramach grantu AURUM, zespół badaczy z Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Justyny Martyniuk-Pęczek, w składzie prof. Karolina Krośnicka oraz dr Natalia Sokół wraz z zaproszonymi gośćmi, przeprowadzi warsztaty naukowe poświęcone koncepcji miejskiej efektywności energetycznej oraz wykorzystania światła dziennego w planowaniu przestrzennym. Zoptymalizowane wykorzystanie energii słonecznej stanowi jedno z kluczowych zagadnień w tym obszarze, a celem warsztatów jest zaproponowanie rozwiązań badawczych oraz próba odpowiedzi jak nowoczesne projektowanie urbanistyczne może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w budynkach oraz poprawy komfortu życia mieszkańców. W trakcie warsztatów międzynarodowy zespół badawczy SUP&ER (Solar Urban Performance and EneRgy efficiency) zaprezentuje częściowe wyniki analiz wybranych kompleksów rozwojowych pod kątem przestrzennej efektywności energetycznej.

Wstęp na wykłady jest wolny.

Warsztaty, za względu na ograniczoną liczbę miejsc, są częścią zamkniętą. Chętni do udziału proszeni są o kontakt mailowy pod adresem: juspecze@pg.edu.pl 

324 wyświetleń