Na PG rozmawiano o kluczowych celach dla rozwoju Pomorza | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-07-03

Na PG rozmawiano o kluczowych celach dla rozwoju Pomorza

Sala Senatu PG pełna gości
Spotkanie w ramach cyklu „Kluczowe wyzwania rozwojowe Pomorza” w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Kluczowe wyzwania rozwojowe Pomorza”. 2 lipca w Sali Senatu PG zgromadzili się przedstawiciele polskiego parlamentu, władz administracyjnych i samorządowych województwa pomorskiego, nauki i przemysłu, a także eksperci rozmaitych dziedzin.

Cykl organizowany jest wspólnie przez Pracodawców Pomorza oraz Politechniką Gdańską. Drugie spotkanie odbyło się 2 lipca na PG, a otworzył je rektor uczelni, prof. Krzysztof Wilde.

– Młodzi, pomysłowi i ambitni uczniowie i studenci z Polski i zagranicy to szansa dla rozwoju Pomorza, ale najpierw trzeba ich do nas sprowadzić. Jak to zrobić? Odpowiedzią jest utworzenie Uniwersytetu Fahrenheita, czyli federacji trzech najsilniejszych uczelni regionu: GUMed, PG oraz UG – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Od kilku lat tworzymy już silny Związek Uczelni Fahrenheita, ale nie możemy na tym poprzestać. Powinniśmy kroczyć ścieżką podobną do Unii Europejskiej, czyli właśnie do zawiązania federacji szkół wyższych, a w przyszłości utworzenia Uniwersytetu Fahrenheita. Jestem przekonany, że istotnie pomożemy w ten sposób budować silne Pomorze.

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG podczas drugiego spotkania z cyklu „Kluczowe wyzwania rozwojowe Pomorza”. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

7 kluczowych wyzwań rozwojowych Pomorza

Spotkanie stanowiło kontynuację rozmów podjętych podczas pierwszego wydarzenia z cyklu, kiedy to omówione zostały pierwsze trzy kluczowe cele dla rozwoju regionu. Były to:

• pomorski hub energetyczny – lider zielonej transformacji energetycznej,
  • morski hub logistyczny – zwiększenie dostępności i zdolności przeładunkowych portów morskich,
  • stocznie produkujące statki dla offshoru i transportu Oil & Gas

– Podejmując się misji promocji wyzwań rozwojowych wśród mieszkańców Pomorza inicjatorzy i organizatorzy naszych spotkań postanowili w gronie przedstawicieli władzy, nauki i gospodarki wybrać i zdefiniować 6–7 kluczowych celów dla rozwoju i przyszłości regionu – tłumaczy dr Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. – Ponieważ z tym przekazem chcemy również dotrzeć do najważniejszych polityków w państwie, uznaliśmy, że wskazane byłoby zasygnalizowanie w każdym temacie paru najważniejszych zadań, wymagających wsparcia decyzyjnego lub finansowego władz centralnych.

W agendzie drugiego spotkania przewidziano prezentację i opis kolejnych projektów, tym razem ze sfery poza gospodarczej, oraz ich rekomendacji, celem uzyskania wsparcia decyzyjnego i finansowego w ich rozwiązaniu.

• utworzenie na Pomorzu Centrum Kompetencji Kwantowych i Sztucznej Inteligencji – projekt zaprezentował Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
  • federalizacja uczelni tworzących Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita – prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego,
  • utworzenie pomorskiego obszaru metropolitalnego – prof. Iwona Sagan, kierownik zakładu geografii społeczno-ekonomicznej UG,
  • budowa nowej siedziby Opery Bałtyckiej w Gdańsku –  dr Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz i marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Prof. Wilde gościem Forum Panoramy

Oba wydarzenia z cyklu „Kluczowe wyzwania rozwojowe Pomorza” spotkały się z zainteresowaniem mediów. Relacje przygotowały m.in. regionalny oddział Telewizji Polskiej czy Radio Gdańsk.

TVP Gdańsk – zobacz relację

Wydarzenie, które odbyło się na Politechnice Gdańskiej, było tematem przewodnim środowego (2.07) wydania programu Forum Panoramy. Gośćmi redaktora Wojciech Sulecińskiego byli prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz dr Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza.

Forum Panoramy – oglądaj