Jubileuszowe sympozjum Danubia-Adria na PG | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-27

Jubileuszowe sympozjum Danubia-Adria na PG

Danubia-Adria Symposium
40. Danubia-Adria Symposium na PG. Na zdjęciu od lewej: prof. Michał Wasilczuk, prodziekan ds. nauki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, prof. Attila Kossa z Uniwersytetu Techniczno-Ekonomicznego w Budapeszcie i prezydent Danubia-Adria Society, prof. Tadeusz Burczyński, dyrektor IPPT PAN, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Zbigniew Kowalewski, przewodniczący 40. Danubia-Adria Symposium. Fot. Paweł Kukla/PG
Politechnika Gdańska jest gospodarzem “The 40th Danubia-Adria Symposium on Advances in Experimental Mechanics” organizowanego przez Danubia-Adria Society (DAS) on Experimental Methods, Instytut Podstawowych Problemów Technicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Eksperymentalnej. W środę, 25 września Rektor Politechniki Gdańskiej Prof. Krzysztof Wilde powitał uczestników wydarzenia w murach uczelni.

Danubia-Adria Society (DAS) on Experimental Methods zostało założone w 1983 roku. Członkami DAS są towarzystwa naukowe z Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Grecji, Węgier, Włoch, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii. Polskę w DAS reprezentuje Komitet Mechaniki Polskiej Akademii Nauk. Przedstawiciele naszego kraju są również obecni w Komitecie Sterującym DAS (są nimi prof. Zbigniew L. Kowalewski z Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Paweł Pyrzanowski z Politechniki Warszawskiej).

Celem DAS jest promowanie mechaniki eksperymentalnej. Towarzystwo zajmuje się wspieraniem wymiany nauczycieli akademickich i naukowców między uczelniami oraz innymi towarzystwami technicznymi i naukowymi oraz organizowaniem corocznych sympozjów poświęconych mechanice eksperymentalnej.

Gospodarzem tegorocznej, jubileuszowej edycji wydarzenia organizowanej w dniach 24-27 września jest Politechnika Gdańska. Tym samym po raz trzeci na przestrzeni 40 lat sympozjum DAS odbywa się w Polsce. Wydarzenie uroczyście otworzył prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, który przywitał zgromadzonych gości. W inauguracji uczestniczyli także prof. Attila Kossa z Uniwersytetu Techniczno-Ekonomicznego w Budapeszcie, prezydent Danubia-Adria Society, prof. Tadeusz Burczyński, dyrektor IPPT PAN, prof. Michał Wasilczuk, prodziekan ds. nauki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, prof. Zbigniew Kowalewski, przewodniczący 40. Danubia-Adria Symposium.

Sympozja DAS co roku gromadzą doświadczonych i uznanych w środowisku międzynarodowym ekspertów oraz młodych badaczy w celu wymiany wiedzy, doświadczeń
i pomysłów, których wspólnym mianownikiem jest mechanika eksperymentalna.

Program tegorocznego wydarzenia wypełniają sesje plenarne i plakatowe oraz wystąpienia gości specjalnych. W trakcie sympozjum odbywa się również posiedzenie Komitetu Sterującego, któremu przewodniczy prof. Atilla Kossa. Wydarzeniu towarzyszy również bogaty program socjalny, w tym zwiedzenia Gdańska z przewodnikiem.

Jak można przeczytać na stronie DAS „tegoroczne sympozjum koncentruje się na technikach eksperymentalnych i pomiarowych niezbędnych do dokładnego badania właściwości mechanicznych różnych materiałów, struktur inżynieryjnych i systemów, które są konieczne do stworzenia podstaw fizycznych oraz zapewnienia weryfikacji metod analitycznych lub numerycznych w projektowaniu inżynieryjnym”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.