2 mln złotych na projekt PROM – krótkookresowa wymiana akademicka | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-14

2 mln złotych na projekt PROM – krótkookresowa wymiana akademicka

ludzie
Politechnika Gdańska otrzymała prawie 2 mln złotych z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) na realizację projektu w ramach programu „PROM – krótkookresowa wymiana akademicka". Jego celem jest rozwój umiędzynarodowienia uczelni wyższych. Umożliwia on studentom i pracownikom uczelni zdobycie wiedzy i umiejętności w środowisku międzynarodowym. Ułatwia również polskim uczelniom i jednostkom naukowym nawiązywanie i zacieśnianie współpracy z instytucjami z zagranicy

Koordynatorem działań będzie Centrum Współpracy Międzynarodowej we współpracy ze Szkołą Doktorską oraz wydziałami. Projekt będzie realizowany w okresie od października 2024 roku do końca września 2025 roku.

Poszerzaj horyzonty z Politechniką Gdańską

W ramach tegorocznej edycji programu „PROM” NAWA przyznała Politechnice Gdańskiej 1 999 000,00 zł na realizację projektu pod nazwą marketingową „Expand Your Horizonts with Gdańsk Tech”. Łączna kwota przyznanego przez NAWA finansowania wyniosła 30 038 979,46 zł, które trafiło do 19 instytucji m. in. z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Katowic, Wrocławia, Białegostoku oraz Gdańska. Środki na finansowanie projektów w programie „PROM” pochodzą z Unii Europejskiej.  

– Projekt powstał w ścisłej współpracy Centrum Współpracy Międzynarodowej ze Szkołą Doktorską oraz poszczególnymi wydziałami, z czego jesteśmy szczególnie dumni. Bardzo dziękujemy kolegom i koleżankom za wspólnie podjęty wysiłek i jednocześnie liczymy na dalszą współpracę przy realizacji projektu, który będzie wyjątkowo intensywny. W ciągu zaledwie roku będziemy musieli zrealizować działania za prawie 2 mln złotych, z których skorzysta ok. 250 osób – nie tylko z Politechniki Gdańskiej, ale również zagranicznych uczelni partnerskich – mówi Anna Modrzejewska, kierownik Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Skorzystają doktoranci, studenci i pracownicy

Celem Projektu "Expand Your Horizons with Gdańsk Tech" jest podniesienie jakości kształcenia i rozwój umiędzynarodowienia Politechniki Gdańskiej poprzez krótkookresową wymianę stypendialną studentów, doktorantów i pracowników.

– Poprzednie edycje programu PROM były skierowane do doktorantów. Dzięki temu, że w tegorocznym naborze program został rozszerzony również o studentów i pracowników, mogliśmy objąć działaniami szerszą grupę odbiorców – wyjaśnia Anna Modrzejewska. 

W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące działania:

  • wyjazdy i przyjazdy studentów i doktorantów na szkoły letnie i zimowe realizowane w formule stacjonarnej i hybrydowej;
  • wyjazdy i przyjazdy studentów, doktorantów i pracowników na konferencje międzynarodowe;
  • wyjazdy i przyjazdy studentów, doktorantów i pracowników do uczelni partnerskich w celu pozyskania materiałów do prac magisterskich/doktorskich oraz prac naukowych i/lub wykonania badań z wykorzystaniem unikatowej aparatury badawczej;
  • wyjazdy i przyjazdy studentów, doktorantów i pracowników w celu udziału w wizytach studyjnych na uczelniach partnerskich. 

​​​​​Projektem zostanie objętych ok. 250 osób – studentów, doktorantów i pracowników, w tym ok. 170 osób z PG oraz ok. 80 osób z uczelni zagranicznych. 

– Projekt będzie uzupełnieniem i rozszerzeniem choćby programu Erasmus+, w ramach którego możliwe są wyjazdy na studia i praktyki, ale na przykład już nie na konferencje międzynarodowe, wizyty studyjne czy po to, aby na zagranicznej uczelni pozyskać materiały do pracy magisterskiej lub doktorskiej. Tym samym nasi studenci, doktoranci i pracownicy zyskają nowe źródło finansowania wyjazdów – tłumaczy Maria Doerffer, koordynator uczelniany programu Erasmus+.


Wkrótce więcej informacji

Obecnie trwają przygotowania do realizacji Projektu, w tym m.in. opracowywane są zasady i regulaminy. Informacje o uruchomieniu naboru do Projektu zostaną opublikowane w ciągu najbliższych tygodni na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej oraz w biuletynie.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie CWM
Informacje o innych projektach realizowanych przez CWM 

587 wyświetleń