Data dodania: 2024-12-03
Medal św. Wojciecha dla prof. Kazimierza Darowickiego
Medal św. Wojciecha oraz medal księcia Mściwoja II, również wręczany podczas tej uroczystości, otrzymują osoby, których działania przyczyniły się do rozsławienia imienia Gdańska zarówno w regionie, kraju jak i na świecie. Kapituła nagradza osoby, podejmujące inicjatywy publicznie pożyteczne. Medale przyznawane są za wyróżniającą się pracę bądź zainteresowania, które wyrastają ponad przeciętność.
Działania dostrzegane i nagradzane przez Kapitułę dotyczą wszystkich dziedzin życia: kultury, nauki, służby zdrowia, gospodarki.
Medal za wybitne osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe
Prof. Kazmierz Darowicki otrzymał to wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wdrożeniowe, rozpoznawalne i uznane w wymiarze światowym, za powołanie w Gdańsku jednego z największych europejskich korozyjnych ośrodków dydaktyczno-badawczych oraz za zbudowanie silnej gdańskiej szkoły naukowej „Spektroskopii impedancyjnej”.
Wraz z nim nagrodę otrzymali także Maciej Grabski – za zbudowanie i utworzenie centrum biznesowego i biurowego Olivia Centre oraz Dorota Kolak-Michalska – za niezwykłe dokonania artystyczne.
Rada Miasta przyznała również Medale Księcia Mściwoja II, które otrzymali: Natalia Partyka, prof. dr hab. Piotr Stepnowski, a także Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze.
– Decyzje, jakie podejmuje Kapituła zapadają na zasadzie konsensusu. Musimy dojść do jednomyślności i tak też stało się tym razem. W prawie 30-letniej już historii Kapitułą wyróżniła Medalami św. Wojciecha 86 osób, a Medalami Księcia Mściwoja II 142 osoby. Także dzisiejsi laureaci powiększą grono osób zasłużonych, które przyczyniły się do rozsławiania Miasta Gdańska o kolejne trzy osoby w każdej grupie Medali. Serdecznie wszystkim gratuluję! – mówił prof. Edmund Wittbrodt, mistrz Kapituły.
Uroczystość odbyła się 2 grudnia w Dworze Artusa. Medale wręczali Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, prof. Edmund Wittbrodt, mistrz Kapituły oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska.
Prof. Kazimierz Darowicki
Jest specjalistą w dziedzinie korozji i inżynierii materiałowej, twórcą dynamicznej elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej
Był promotorem 22 przewodów doktorskich. Utworzył kierunek studiów „Korozja” i był inicjatorem utworzenia kierunku studiów „Inżynieria Materiałowa”. Utworzył certyfikowane kursy korozyjne nadzorowane przez Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Dozoru Technicznego i Det Norske Veitas Germanischer Lloyd.
Profesor jest twórcą oryginalnej techniki pomiarowej Dynamicznej Elektrochemicznej Spektroskopii Impedancyjnej, wykorzystywanej w badaniach niestacjonarnych procesów elektrochemicznych.
Dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 260 publikacji skatalogowanych w bazie Scopus, ponad 120 publikacji recenzowanych, ale nieindeksowanych oraz ponad 150 publikacji w materiałach konferencyjnych. Profesor znalazł się na liście rankingowej najbardziej rozpoznawalnych naukowców na świecie (World’s Top 2% Scientists, Stanford University-Elsevier Science-SciTech Strategies).
Profesor Kazimierz Darowicki wraz z zespołem wykonał ponad 450 ekspertyz, wdrożeń i badań naukowych zrealizowanych na zamówienie różnych jednostek gospodarczych.
Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.:
- Medal 50-lecia Europejskiej Federaci Korozyjnej (2005),
- Medal im. Ignacego Mościckiego przyznany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne (2016),
- Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2016),
- Nagroda „Primum Cooperatio” przyznana przez organizację Pracodawców Pomorza (2018),
- Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2019),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2020),
- Medal im. Jana Zawidzkiego przyznany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne (2021).