Synteza nowych bio-polioli w badaniach absolwenta Szkoły Doktorskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-02-06

Synteza nowych bio-polioli w badaniach absolwenta Szkoły Doktorskiej

Adam Olszewski
Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
Zrównoważone projektowanie materiałów polimerowych, zwłaszcza przyjaznych dla środowiska, to niezwykle ważny aspekt badań w dziedzinie inżynierii materiałowej. Tym właśnie zajmuje się Adam Olszewski, absolwent Szkoły Doktorskiej Politechniki Gdańskiej.

– Obecnie pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na materiały polimerowe, w których składzie nie występują surowce petrochemiczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku poliuretanów (PU), ponieważ dwa główne substraty, potrzebne do ich syntezy, czyli poliole oraz izocyjaniany, pochodzą główne ze źródeł ropopochodnych – tłumaczy Adam Olszewski.

Dotychczas opracowano szereg metod, które pozwalają na ograniczenie wpływu PU na środowisko. Jedną z nich jest proces upłynniania biomasy, który umożliwia syntezę bio-polioli (BP).

Pomimo korzyści dla środowiska, BP nie znalazły jeszcze szerokiego zastosowania. Jest to głównie spowodowane nie w pełni zdefiniowanymi właściwościami, specyficznym kolorem i zapachem. Z tego powodu konieczne są dodatkowe badania w celu pełnego scharakteryzowania procesu upłynniania oraz właściwości otrzymywanych BP. Pomimo, że wybrane BP były testowane w piankach poliuretanowych (PUFs), nadal istniał brak kompleksowej wiedzy na temat wpływu BP na właściwości PUFs oraz ich zastosowania w innych rodzajach materiałów. W związku z tym doktorant w swojej pracy badawczej skoncentrował się na syntezie, właściwościach i zastosowaniu nowych polioli uzyskanych w procesie upłynniania biomasy,

Efektem tych badań jest praca doktorska „Synteza, właściwości i zastosowanie nowych bio-polioli otrzymywanych w wyniku upłynniania biomasy”, przygotowana pod kierunkiem dr. hab. inż. Łukasza Piszczyka z Wydziału Chemicznego.

– Moje badania pozwalają na lepsze zagospodarowanie odpadów z biomasy, które są często kłopotliwym odpadem dla przedsiębiorców – mówi naukowiec. – Wytworzone z udziałem BP poliuretany mogą być m.in. składnikiem materiałów używanych do izolacji cieplnej budynków, klejów oraz płyt polimerowo-drzewnych, powszechnie stosowanych m.in. przy produkcji mebli. To zdrowsza alternatywa dla klasycznych materiałów drewnopochodnych, gdzie obecny jest szkodliwy dla zdrowia formaldehyd.

Adam Olszewski kontynuuje badania nad zastosowaniem otrzymanych polioli w ramach projektu krajowego PRELUDIUM 22, ale również w ramach współpracy zagranicznej, gdyż w ostatnim czasie wspólnie z promotorem dołączyli do międzynarodowym konsorcjum w programie HORYZONT. Na jego naukowym koncie jest już 20 artykułów naukowych, z czego ponad połowa powstała we współpracy z ośrodkami krajowymi oraz zagranicznymi.

Mimo różnych aktywności, m.in. działalności samorządowej, przede wszystkim Adam Olszewski czuje się naukowcem i w tym kierunku chce rozwijać swoją ścieżkę zawodową. Dlatego podjęcie studiów w Szkole Doktorskiej było jego naturalnym wyborem, który powtórzyłby również teraz. Podczas studiów brakowało mu szerszej współpracy z przemysłem, by badania szybciej przekładały się na wdrożenia. Jednak to właśnie studia II stopnia dały mu możliwość poznania wielu naukowców, z różnych dyscyplin i nabranie szerszego spojrzenia na pracę badawczą.

– Doktorat to też wiele kompetencji miękkich, o których rzadko się wspomina: wystąpienia publiczne, networking na konferencjach, przekazywanie wiedzy studentom i praca dla innych – dodaje naukowiec.

678 wyświetleń