Data dodania: 2025-03-12
Połącz rozwój naukowy i zawodowy. Doktorat wdrożeniowy na Politechnice Gdańskiej

Dlaczego warto robić doktorat wdrożeniowy?
- Łączysz teorię z praktyką – rozwijasz się, prowadzisz badania, które mają realne zastosowanie w firmie. Naprawdę możesz zmieniać rzeczywistość!
- Masz finansowe wsparcie – dostajesz stypendium z Ministerstwa, jest to Twoje dodatkowe wynagrodzenie.
- Budujesz karierę naukową i zawodową jednocześnie – zdobywasz stopień doktora, ale też rozwijasz się w biznesie. Poszerzasz doświadczenie naukowe i praktyczne jednocześnie.
- Rozwijasz innowacyjne projekty – Twoje badania kończą się wdrożeniem, a to znaczy, że pracujesz nad rozwiązaniem innowacyjnym, co ma dużą wartość na rynku.
- Zyskujesz cenne kontakty – współpraca z uczelnią i firmą to okazja, żeby poznać ekspertów z branży, naukowców i praktyków. Budujesz swoją sieć kontaktów.
Kto może zostać doktorantem Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej?
Osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny lub dyplom dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała.
Kierunek studiów ukończonych przez kandydata do szkoły doktorskiej wdrożeniowej musi odpowiadać lub być pokrewny dyscyplinie, w zakresie której kandydat ma w szkole wdrożeniowej przygotowywać rozprawę doktorską.
Jak wygląda kształcenie ?
Szkoła Doktorska Wdrożeniowa trwa 8 semestrów. Każdy doktorant realizuje w tym czasie swój indywidualny plan badawczy, który przygotował podczas procesu rekrutacyjnego. Uczestniczy również w zajęciach dydaktycznych, które odbywają się online i są godzinowo dostosowane do aktywności osób pracujących zawodowo -odbywają się w weekendy bądź popołudniami. W sumie jest to ok 150 h do zrealizowania w ciągu 4 lat studiów. Nie będziesz zatem przytłoczony ilością zajęć, są one zaplanowane tak, by udało się bez presji łączyć obowiązki zawodowe i badawcze.
Dodatkowo doktorant zobowiązany jest do opublikowania przynajmniej jednego artykułu naukowego oraz udziału w konferencjach naukowych związanych z tematyką pracy doktorskiej.
Pełna informacja o programie kształcenia
Aplikacja krok po kroku
- Krok 1: Porozmawiaj z pracodawcą i uzyskaj zgodę
Twój pracodawca musi udzielić Ci zgody na realizację doktoratu wdrożeniowego. To w firmie, w której pracujesz będziesz realizować badania i swój pomysł na wdrożenie, co w końcowym efekcie przełoży się na konkretne, praktyczne rozwiązanie, usprawniające działanie firmy. Jest to korzyść obustronna.
- Krok 2: Znajdź odpowiedniego promotora
Doktorat bez promotora nie może być realizowany. Potrzebujesz merytorycznego wsparcia i prowadzenia ze strony naukowca, który jest specjalistą w dziedzinie, w której zamierzasz realizować swoje badania. To bardzo ważny krok, dlatego wybieraj uważnie. Jak znaleźć promotora na Politechnice Gdańskiej dowiesz się tutaj
- Krok 3: Czas na dokumenty
To krok najbardziej angażujący. Przygotuj swój plan badawczy, opisz jego etapy i efekty końcowe. Warto zrobić to w konsultacji z promotorem, który wie, jak taki opis powinien wyglądać.
Zbierz wszystkie wymagane dokumenty: potwierdzenie, że Twoja firma wyraża zgodę i będzie angażować się w realizację Twoich badań, świadectwa potwierdzające Twoje wykształcenie itd.
Wykaz niezbędnych dokumentów znajdziesz tutaj.
- Krok 4: Złóż aplikację
Przygotowaliśmy dla Ciebie dokładną instrukcję jak to zrobić. Ważna informacja - udział w rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej wiąże się z obowiązkiem wniesienia jednorazowej i bezzwrotnej opłaty rekrutacyjnej w wysokości 300 zł, płatnej na konto wskazane w systemie rekrutacyjnym.
Na złożenie aplikacji masz czas od 17 do 30 marca.
Tu znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje: Rekrutacja na rok 2025/20226
Złóż swój wniosek aplikacyjny online
- Krok 5. Rozmowa kwalifikacyjna
Jeśli Twoja aplikacja uzyska formalne zatwierdzenie, otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W trakcie rozmowy członkowie komisji oceniają w skali od 2 do 5 Twoją wiedzę w tematyce deklarowanej pracy doktorskiej. Wynik rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem stanowi średnia ocen członków komisji, uprawnionych do oceny.
Takie rozmowy odbywać się będą między 7 a 15 kwietnia 2025 r.
- Krok 6: Decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
To już ostatni etap, gdzie Twoja aplikacja z pozytywną rekomendacją uczelni zostaje wysłana do MNiSW i przechodzi kolejny etap weryfikacji. Ogłoszenie wyników kwalifikacji wniosków do tegorocznej edycji " Doktorat wdrożeniowy" nastąpi do 24 sierpnia 2025 r. (termin ten jest uzależniony od informacji podanej na stronie MNiSW). Wówczas będziesz musiał dostarczyć oryginały dokumentów i podpisać ślubowanie.
- Krok 7. Wpis na listę doktorantów wdrożeniowych