Data dodania: 2025-04-09
Inspirująca wymiana doświadczeń między światem nauki i biznesu. IP & Innovation Day na PG

IP & Innovation Day na PG otworzyła Aleksandra Kocińska koordynatorka wydarzenia z CTT, następnie uczestników obecnych w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki oficjalnie powitała prof. Justyna Kucińska-Lipka prorektor ds. rozwoju, a także Paweł Lulewicz pełnomocnik rektora ds. technologii dual use, p.o. dyrektora Centrum Transferu Technologii.
Różne modele wdrożeń technologii do przemysłu
Centrum Transferu Technologii PG zaprezentowało w formie paneli dyskusyjnych trzy inspirujące przykłady rozwoju technologii z naszej uczelni, w oparciu o różne scenariusze komercjalizacji: zawarcie umowy licencyjnej, powołanie spółki spin-off oraz badania zlecone realizowane na podstawie analizy potrzeb firmy zlecającej. Moderatorką paneli dyskusyjnych była dr inż. Elwira Brodnicka z WZiE.
W pierwszej sesji panelowej pt. „Wyzwania na drodze do licencjonowania technologii w przemyśle na przykładzie bio-tworzywa NOPLA” wystąpiła firma Bio Plast Pom sp. z o.o.: reprezentowana przez prezes spółki Roberta Szwabisa oraz wiceprezesa Piotra Nadolskiego, zespół naukowy z PG reprezentował dr. inż. Maciej Sienkiewicz z Katedry Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego, natomiast Centrum Transferu Technologii ówczesny broker innowacji Robert Bajko (dzisiaj pełniący funkcję kierownika projektu Gdańsk Tech Startup School).
Podczas sesji zaprezentowane zostały zdarzenia i okoliczności towarzyszące nawiązaniu współpracy z firmą, m.in. długotrwały proces negocjacji i rozmów z potencjalnymi partnerami biznesowymi, dynamicznie zmieniające się regulacje prawne, a także nowy model umowy polegającej na równoważeniu i minimalizacji ryzyka stron na poszczególnych etapach procesu wdrożeniowego (de-risking), zaproponowany przez brokera innowacji. Paneliści wielokrotnie podkreślali, że kluczową rolę w osiągnięciu skutecznego wdrożenia odgrywają zgrany zespół oraz determinacja w dążeniu do optymalnych rozwiązań. Obecnie technologia z PG rozwijana przez spółkę Bio Plast Pom ma realną szansę zaistnieć na rynkach międzynarodowych, dzięki współpracy nawiązanej z światowym liderem na rynku dystrybucji surowców chemicznych i materiałów polimerowych.
Podczas drugiej sesji pt. „Rozwój technologii w spółce spin-off na przykładzie W2H2 sp. z o.o. i innowacyjnego reaktora do pirolizy” swoimi doświadczeniami dzielili się: profesor Bogusław Kusz z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG oraz Sławomir Ćwikliński broker innowacji z CTT. Profesor przedstawił najważniejsze wydarzenia i kamienie milowe na dotychczasowej drodze rozwoju technologii pirolizy, podkreślając istotną rolę dofinansowań z programu Inkubator Innowacyjności oraz wsparcia merytorycznego ze strony Centrum Transferu Technologii PG. Mimo cyklu niekorzystnych zdarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie i niepewności co do dalszego możliwości rozwoju technologii w spółce, profesor podkreślił, iż najważniejsza w procesie komercjalizacji jest gra zespołowa oraz chęć współpracy, a także zaufanie pracownika naukowe do brokera CTT.
Podczas ostatniej sesji panelowej pt. „Prace B+R w formie badania zleconego szytego na miarę na przykładzie współpracy z Grupą Azoty S.A.” firmę reprezentowały: Monika Gruszka kierownik Wydziału Gospodarki Ściekowej oraz Paulina Anasiak specjalista technolog ds. biologicznego oczyszczania ścieków, w imieniu PG wypowiadała się dr inż. Joanna Majtacz z Katedry Inżynierii Sanitarnej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Agnieszka Kania broker innowacji z CTT.
Ze względu na to, że umowa zawarta z firmą oraz jej zakres są objęte tajemnicą przedsiębiorstwa, prelegentki wypowiadały się ogólnie na temat charakteru prowadzonej współpracy oraz najważniejszych kamieni milowych w rozwoju technologii optymalizacji gospodarki ściekowej na potrzeby Grup Azoty S.A. Przedstawicielki firmy podkreślały jak ważnym aspektem jest współpraca z profesjonalistami i ekspertami w swojej dziedzinie, którzy mają innowacyjne podejście do przedstawianych wyzwań. Wskazywały na zespół naukowców PG, jako kadrę o bogatym doświadczeniu i wiedzy, która znajduje odzwierciedlenie w rozwiązaniach proponowanych dla Grupy Azoty. Jedno z nich dotyczące rozdzielenia części strumienia ścieków wnoszącego wysoki ładunek azotu amonowego, zostało już zaimplementowane i przynosi wymierne korzyści dla całego procesu oczyszczania ścieków.
Zaakcentowano również dużą rolę dofinansowania z programu Inkubator Innowacyjności, które umożliwiło podniesienie poziomu gotowości technologicznej zintegrowanej technologii usuwania azotu ze ścieków - innowacji opracowanej przez Zespół B+R pod kierownictwem prof. J. Mąkinii. Synergiczna współpraca i bieżący feedback z realizacji zaplanowanych etapów i zadań umożliwiły płynną realizację harmonogramu prac, w tym testowanie innowacyjnej technologii PG, zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorstwa. Kolejne kamienie milowe badania zleconego są wciąż w trakcie realizacji, aktualnie na etapie rozszerzania o skalę półtechniczną, z wykorzystaniem narzędzi będących na wyposażeniu Politechniki Gdańskiej.
Biznesowe Speed Meetings
Drugą częścią wydarzenia były krótkie spotkania w formule Speed Meetings, na które zgłosili się chętni pracownicy naukowi oraz przedstawiciele firm. Odbyły się one w swobodnej formule, przy aktywnym udziale brokerów innowacji z Centrum Transferu Technologii PG; zgodnie z relacjami uczestników doprowadziły do rozmów, które mają szanse zaowocować nowymi formami współpracy na styku nauki i biznesu.
Praktyczne warsztaty
Warsztaty podczas IP & Innovation Day na PG odbyły się w dwóch obszarach tematycznych: badania stanu techniki oraz wykorzystania narzędzia do oceny innowacyjnych projektów o potencjale wdrożeniowym Innovation Readiness Level KTH IRL®.
Z zakresu badania stanu techniki edukowała mgr Karolina Szambelan z Zespołu Rzeczników Patentowych PG, która reprezentuje na naszej uczelni Ośrodek Informacji Patentowej PATLIB Gdańsk. Uczestnicy warsztatów mieli okazję uzyskać wiedzę z zakresu korzystania z baz patentowych oraz mechaniki tych baz, jak również zapoznali się z przykładami pracy na konkretnych słowach kluczowych, które definiują technologie.
Z narzędziem wykorzystywanym przez brokerów innowacji zapoznał uczestników warsztatów Sławomir Ćwikliński z CTT. Arkusze metodologii KTH IRL® są bardzo użyteczne przy ocenie dojrzałości pomysłu technologicznego w różnych obszarach, jak również oferują praktyczne wskazówki dotyczące procesu komercjalizacji wyników badań. W warsztatach oprócz pracowników naukowych PG uczestniczyli również przedstawiciele pozostałych Uczelni Fahrenheita.