Sobotni koncert „Straszny dwór” w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-05-13

Sobotni koncert „Straszny dwór” w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej

straszny dwór
Na sobotni koncert, ze względu na warunki pogodowe, zapraszamy do zabytkowych wnętrz Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, który na ten jeden, wyjątkowy wieczór, zamieni się w straszny dwór!

W koncercie udział wezmą:

  • Soliści – studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku: 

    Artem Storozhuk - Miecznik
    Tatiana Lavrik - Hanna
    Marta Kur - Jadwiga
    Łukasz Załęski - Stefan
    Maciej Mielewczyk - Zbigniew
    Anna Mosakowska - Cześnikowa
    Mikołaj Zgódka - Damazy
    Bartłomiej Kłos - Maciej
    Paweł Miotke - Skołuba
    Jagoda Staruch - Marta
    Piotr Łęcki - Grześ 
    Kornelia Waśniewska - Stara Niewiasta

  • Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
  • Zespół Pieśni i Tańca „Jantar” Uniwersytetu Gdańskiego
  • oraz Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, obchodzący w tym roku jubileusz 60-lecia działalności artystycznej.

Soliści, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Chór Politechniki Gdańskiej wystąpią na scenie w holu przed Aulą Politechniki Gdańskiej (poziom 3). Operowe widowisko będzie można również oglądać w Auli, gdzie pojawi się Zespół Pieśni Tańca Jantar" Uniwersytetu Gdańskiego. W widownię wyposażoną w ekrany multimedialne zamieni się także Dziedziniec Fahrenheita. Aranżacja światłami dopełni całości widowiska. 

Z okazji  60-lecia swojego istnienia Akademicki Chór PG – za swoje zasługi dla kultury – otrzyma Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczy go przedstawiciel wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz. Natomiast prof. Mariusz Mróz, dyrygent Chóru PG, otrzyma medal za zasługi dla Miasta Gdańska.

Na scenie pojawią się również goście specjalni – byli członkowie chóru, którzy dziś są zawodowymi śpiewakami i odnoszą sukcesy na scenach operowych. Wśród nich znajdą się m.in. Mikołaj Zgódka i Bartłomiej Kłos, którzy na PG stawiali swoje pierwsze muzyczne kroki.

Nie może Was tam zabraknąć!

Zabierzcie ze sobą rodzinę, zaproście przyjaciół, dzieci i dziadków – „Straszny dwór” to opowieść, która przemówi do każdego. Wstęp jest bezpłatny. Rozpoczęcie koncertu o godz. 20.30, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o wcześniejsze przybycie. Parking dla gości znajduje się przy ul. Fiszera. Szatnie dla gości znajdują się w Gmachu Głównym na poziomie -1. 

Pobierz mapę

Koncert organizowany jest w ramach Święta Uczelni Politechniki Gdańskiej, w ramach którego odbędzie się także Dzień Absolwenta PG.


Stanisław Moniuszko – kompozytor, który na trwałe wpisał się w historię polskiej muzyki jako „ojciec polskiej opery narodowej” – do dziś zachwyca publiczność swoją twórczością. Jego melodie są bliskie sercom Polaków: „Prząśniczkę”, „Znasz li ten kraj” czy „Dziada i babę” potrafi zanucić wielu z nas. Ale to właśnie „Straszny dwór”, jedna z jego najbardziej znanych oper, niezmiennie przyciąga kolejne pokolenia melomanów – zarówno tych, którzy dopiero poznają tajemnice świata opery, jak i tych, którzy doskonale ją znają i kochają.

Akcja opery rozgrywa się w pierwszej połowie XVIII wieku i toczy się wokół zabawnej, ale pełnej napięcia intrygi. Dwaj młodzi szlachcice, Stefan i Zbigniew, przysięgają pozostać w stanie kawalerskim, by służyć ojczyźnie. Ich plany krzyżuje jednak sprytna Cześnikowa, która postanawia wydać za nich swoje siostrzenice. Tajemnicza historia o rzekomo nawiedzonym dworze, emocje, śmiech, duma, miłość i patriotyzm – wszystko to tworzy niezwykle barwną i angażującą opowieść, której nie sposób się oprzeć.

Nasze koncerty w latach ubiegłych:

Koncert plenerowy 2024 

Koncert plenerowy 2023

Koncert plenerowy 2019

Koncert plenerowy 2018


Regulamin koncertu 

4630 wyświetleń