Data dodania: 2025-06-09
W sobotę wszystkie drogi prowadziły na Politechnikę Gdańską

W ramach Dnia Absolwenta odbył się szereg wydarzeń na wydziałach, spotkania, wspólne zdjęcia i wycieczki po kampusie. W auli w Gmachu Głównym wręczono dyplomy tym absolwentom, którzy ukończyli studia 50 lat temu.
Pamięć i tożsamość
O godz. 11 rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Gabriela Narutowicza – wybitnego inżyniera, profesora i pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej. Tablica znalazła się na budynku nr 2 przy ul. Narutowicza, w symbolicznej lokalizacji u zbiegu ulic Narutowicza i Brackiej. Inicjatorami zawieszenia tablicy i wizerunku prezydenta byli członkowie Stowarzyszenia Absolwentów PG.
– Gabriel Narutowicz był nie tylko mężem stanu, ale przede wszystkim inżynierem i naukowcem, bliskim naszej uczelni także z racji swoich wartości – podkreślał rektor PG, prof. Krzysztof Wilde.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i działalności Narutowicza, którą można obejrzeć w holu Biblioteki Głównej.
Relacja z odsłonięcia tablicy także na Gdansk.pl
Spotkania i muzyka – koncert „Z bazuną i gitarą”
Popołudnie upłynęło w nieformalnej atmosferze przy dźwiękach gitar i wspomnień. W Klubie „Kwadratowa” odbył się kameralny koncert „Z bazuną i gitarą”, który zgromadził absolwentów, studentów i sympatyków uczelni.
Gmach Główny zamieniony w straszny dwór
Choć deszcz pokrzyżował plany i koncert plenerowy został przeniesiony do Gmachu Głównego, publiczność nie zawiodła. Aula, hol przed aulą i Dziedziniec im. Fahrenheita wypełniły się po brzegi.
– Cieszę się, że pogoda Was nie przestraszyła i możemy Was gościć w murach Politechniki Gdańskiej. Widok tylu osób to dla mnie zawsze kluczowy dowód na to, że muzyka ma potężną moc: łączy ludzi, buduje wspólnotę i przypomina, jak wiele nas ze sobą łączy, mimo że może ostatnio mamy wrażenie, że jesteśmy bardzo podzieleni – mówił prof. Krzysztof Wilde, otwierając koncert. – Choć na co dzień mówimy tu raczej o inżynierii, matematyce i technologiach przyszłości, dziś – jak co roku – przestrzeń kampusu wypełnia język sztuki. I to w najlepszym wydaniu.
Akademicki Chór PG otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medal na ręce prof. Mariusza Mroza przekazał Emil Rojek, wicewojewoda pomorski. Sam prof. Mróz został uhonorowany Medalem za zasługi dla Miasta Gdańska, przyznawanym przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz.
A potem Gmach Główny wypełniła muzyka i śpiew. W koncercie udział wzięli: soliści – studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku: Artem Storozhuk, Tatiana Lavrik, Marta Kur, Łukasz Załęski, Maciej Mielewczyk, Anna Mosakowska, Mikołaj Zgódka, Bartłomiej Kłos, Paweł Miotke, Jagoda Staruch, Piotr Łęcki oraz Kornelia Waśniewska, gościnnie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Zespół Pieśni i Tańca "Jantar" Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, a wszyscy oni zaśpiewali i zagrali pod batutą prof. Mariusza Mroza. Koncert poprowadził aktor i konferansjer Krzysztof Dąbrowski.
Koncert zakończył się owacjami na stojąco.
Dziękujemy wszystkim artystom, którzy podarowali nam 2 i pół godziny niezwykłych muzycznych doświadczeń, pracownikom i studentom Politechniki Gdańskiej, którzy brali udział w organizacji tego przedsięwzięcia, a publiczności za tak liczną obecność, cierpliwość i wyrozumiałość.
Zapraszamy do przeczytania obszernej relacji z koncertu na portalach:
Trójmiasto.pl oraz Gdańsk.pl