Półroczne podsumowanie działaności Centrum Materiałów Przyszłości w 2024 roku | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-08-01

Półroczne podsumowanie działaności Centrum Materiałów Przyszłości w 2024 roku

CMP

Program Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB) na Politechnice Gdańskiej stanowi ważny filar wspierający rozwój badań naukowych, innowacji oraz edukacji. W roku 2024, Centrum Materiałów Przyszłości w ramach IDUB kontynuowało swoje działania, zachęcając pracowników naukowych, doktorantów i studentów do składania wniosków o finansowanie projektów badawczych.

Liczba Wniosków

W naborach rozstrzygniętych w 2024 roku w ramach Centrum Materiałów Przyszłości przyznano 57 projektów (część wniosków składana była w 2023 roku).Skuteczność pozyskiwania grantów zaprezentowano na poniższym wykresie.

Przyznane Środki

W pierwszym półroczu 2024 roku przyznano granty na łączną kwotę 6 217 573,99 zł. Dzięki programowi Platinum Establishing Top-Class Research Teams przyznano 4 433 340,00 zł na „Badania silnie skorelowanych materiałów poprzez lokalny porządek i nieporządek”

Najwięcej wniosków o granty złożono w programie Technetium Talent Management Grants, dzięki któremu pozyskano ponad pół miliona złotych. Sześciu beneficjentów wyruszyło na staże zagraniczne w ramach programów mobilnościowych: Americium i Europium.

Działania w ramach IDUB PG Centrum Materiałów Przyszłości w roku 2024 przyczyniły się do rozwoju badań naukowych oraz wzmocnienia współpracy między pracownikami naukowymi z uczelniami zagranicznymi i instytucjami naukowymi.

Wykłady otwarte, seminaria oraz szkoły letnie zorganizowane w ramach centrum.

2024-07-22

• Wykład pt. "Emerging role of 3D printing and laser scribing technologies in electroanalysis". Prof. Rodrigo Alejandro Abarza Munoz z Federalnego Uniwersytetu w Uberlandii
  • Wykład pt. "The Battle at Biological Interfaces: Engineered Molecules and Materials Against Antimicrobial Resistance". Prof. Tomasz Swebocki z Lille University.

2024-07-05

• Wykład pt. “From solar energy to molecular energetics at Politehnica University of Timisoara”. Prof. Nicolina Pop z Politehnica University Timisoara (Rumunia).
  • Wykład pt. “High-temperature Electrochemistry for the Synthesis of Advanced Structural and Functional Materials”. Prof. Carsten Schwandt - Emeritus Professor i były członek National Chair of Materials Science and Metallurgy (Oman), Katedra Inżynierii Materiałów i Metalurgii, University of Cambridge (UK).

2024-07-01

• Szkoła letnia "Advances in Functional Materials hybrid Summer School". się 1-12 lipca 2024 r. w Gdańsku

2024-06-12

• Szkolenie "Opracowaliśmy rozwiązanie i chcielibyśmy je opatentować - co dalej?"

2024-05-06

• Prof. Ming Chen, Technical University of Denmark (Dania) wygłosi wykład pt. "High Temperature Solid Oxide Electrolysers for Green Fuel Production"

2024-04-10

• Wykład pt. "Application of Scanning Electrochemical Microscopy (SECM) to Energy Research"Prof. Gunther Wittstock z Carl von Ossietzky University Oldenburg, School of Mathematics and Science, Institute of Chemistry (Oldenburg, Niemcy)
  • Wykład pt. "Protons in mixed-conducting perovskites: Why, how many, and how fast?"Prof. Rotraut Merkle z Max Planck Institute for Solid State Research (Stuttgart, Niemcy)

2024-04-09

• Dr Małgorzata Grażyna Makowska z Paul Scherrer Institut (Szwajcaria) wygłosi wykład pt. "Multimodal synchrotron studies at the microXAS 2.0: combining multiple chemical and physical imaging techniques for comprehensive insight into dynamic systems."

2024-03-04

• Wykład pt. "Digital printing of ceramic composite materials for fuel cell application". Prof. Mohammad Imran Asghar z Uniwersytetu Aalto, Uniwersytetu Tampere i Fińskiej Akademii Nauk (Finlandia)

2024-02-28

• Wykład pt. "How can we decarbonize the steel industry?". Prof. Pasquale Cavaliere z Uniwersytetu Salento (Włochy)