Tydzień Otwartego Dostępu 2023 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-10-13

Tydzień Otwartego Dostępu 2023

Open Access Week 2023
| 23-29 października 2023

"Społeczność ponad komercjalizacją" to hasło przewodnie tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu. Temat ten zachęca do otwartej rozmowy na temat tego, jak można zapobiegać niesprawiedliwemu czerpaniu zysków z działalności naukowej finansowanej ze środków publicznych oraz jak wspierać otwarte modele publikowania.

Głównym inicjatorem wydarzeń związanych z Tygodniem OD jest organizacja SPARC (The Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition). Koordynatorem w Polsce jest Koalicja Otwartej Edukacji oraz Stowarzyszenie EBIB.

Z okazji zbliżającego się Tygodnia Otwartego Dostępu Biblioteka Politechniki Gdańskiej przygotowała:

Książka na październik

"Książka na…" to wspólna, cykliczna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur ze swoich zasobów. W październikowym zestawieniu proponujemy czytelnikom publikacje drukowane i elektroniczne nawiązujące do tegorocznego hasła oraz książki, które objaśniają ideę otwartej nauki. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania i życzymy przyjemnej lektury!
Polecane lektury

"Programy otwartego publikowania" - webinarium

W dn. 24.10.2023, w godz. 1000-1100 odbędzie się webinarium na temat publikowania w modelu Open Access i możliwości pokrycia kosztów APC (article processing charge) w ramach umów z poszczególnymi wydawcami. W trakcie szkolenia omówione zostaną różnice w modelach publikowania, czynniki wymuszające wybór konkretnej ścieżki publikacyjnej (np. ze strony instytucji finansujących badania naukowe), ogólne zasady i wymogi programów, jak również inne opcje finansowania modelu OA dostępne dla pracowników Politechniki Gdańskiej (np. program OXYGENIUM). Udział w webinarium jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Link do spotkania

Komercjalizacja vs. otwarty dostęp

Opracowane w formie krótkich pytań i odpowiedzi, informacje na temat tego jak inicjatywa Otwartej Nauki i komercjalizacja wyników badań naukowych na siebie wpływają.

 

Komercjalizacja w żadnym razie nie stoi w sprzeczności z nauką otwartą i działającą na rzecz ogółu społeczeństwa. Co więcej, wymierne zyski z uzyskanych wyników, społeczeństwo jest w stanie uzyskać dopiero, kiedy dany projekt zostanie wdrożony w życie na masową skalę. Warto przy tym pamiętać, że uczelnie wyższe oraz inne instytucje naukowe nie posiadają funduszów ani odpowiedniej infrastruktury koniecznej do wdrożenia poszczególnych rozwiązań. Dopiero zabezpieczenie wyników badań oraz wybór inwestorów posiadających zasoby oraz doświadczenie mogą zaowocować korzyściami dla wszystkich.
 
Więcej relacjach nauki i biznesu można przeczytać w artykułach:

 

Można by przypuszczać, że wszelkie wyniki badań, które składają się na powstanie nowego rozwiązania o charakterze technicznym nie powinny być udostępniane innym, przynajmniej do czasu potwierdzenia wyłączności praw do tego rozwiązania, np. poprzez uzyskanie patentu bądź zarejestrowania wzoru użytkowego. W rzeczywistości jednak opublikować takie dane badawcze możemy o wiele wcześniej, ponieważ samo zgłoszenie w Urzędzie Patentowym RP, jeśli będzie prawidłowe pod względem formalnym, stanowi początek ochrony dla wszystkich danych w nim zawartych i wynosi odpowiednio 20 lat dla patentu i 10 lat dla prawa ochronnego. Należy pamiętać, że w przypadku naruszenia tej ochrony, swoich praw będzie można dochodzić tylko jeśli patent bądź ochrona wzoru użytkowego zostanie przyznana, jednak takie zasygnalizowanie wszczęcia procedury ochronnej pozwala na publikowanie danych w repozytoriach lub w postaci artykułów naukowych.

Chociaż każdy przypadek jest inny, to zawsze należy pamiętać o kolejności podejmowanych działań tzn. zgłoszenie do Urzędu Patentowego zawsze powinno nastąpić przed upowszechnieniem wyników poprzez kanały komunikacji naukowej.

Więcej informacji o procedurach z tym związanych można przeczytać na stronie Urzędu Patentowego RP. Warto pamiętać, że kwestie tego, o jaką formę ochrony powinniśmy wnioskować, jaki powinien być jej zakres i jakie wymogi danej procedury należy spełnić, są kluczowe dla pozytywnego rozpatrzenia zgłoszenia. Stąd też pierwszym krokiem powinno być nawiązanie kontaktu z Centrum Transferu Technologii na Politechnice Gdańskiej, którzy pomogą właściwie zabezpieczyć efekty badań naukowych.

 

Głównym celem prawa patentowego jest wspieranie postępu technicznego i innowacyjności. Patent daje wynalazcy wyłączne prawo do korzystania ze swojego wynalazku przez określony czas (zwykle 20 lat), w zamian za ujawnienie go publicznie. W ten sposób patent ma stymulować innowacyjność i inwestycje w badania i rozwój, a także umożliwić dostęp do nowej wiedzy i technologii. Jednak nie wszystkie dziedziny wiedzy i twórczości mają charakter techniczny i wymagają ochrony patentowej. Niektóre z nich mają raczej charakter abstrakcyjny, teoretyczny lub artystyczny i nie rozwiązują problemów technicznych. Inne z nich są związane z życiem ludzkim lub zwierzęcym i dotyczą kwestii etycznych, moralnych lub społecznych. Ochrona patentowa tych dziedzin mogłaby ograniczać wolność badań naukowych, edukacji, kultury lub zdrowia publicznego.

Dlatego prawo patentowe określa granice między tym, co jest uznawane za wynalazek techniczny podlegający ochronie patentowej, a tym, co jest uznawane za niemożliwe lub niedopuszczalne do opatentowania. Te granice mogą się różnić w zależności od kraju i systemu prawnego, dlatego przed ubieganiem się o patent należy sprawdzić obowiązujące przepisy i praktykę.

Niektóre wynalazki nie są opatentowane ze względu na dobro ogółu. Oto kilka przykładów:

  • Lekarstwo na polio - W 1955 roku Jonas Salk opracował pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko polio. Zamiast opatentować swoje odkrycie, zdecydował się udostępnić je publicznie, aby jak najwięcej ludzi mogło skorzystać z jego wynalazku.
  • Lekarstwo na raka piersi - W 2013 roku Indie odrzuciły wniosek firmy farmaceutycznej Novartis o opatentowanie leku przeciwnowotworowego Glivec, argumentując, że lek nie był wystarczająco innowacyjny i że jego cena była zbyt wysoka dla większości ludzi w Indiach.
  • Ziarna ryżu - W 2001 roku firma Monsanto próbowała opatentować pewien rodzaj ziaren ryżu, który był odporny na szkodniki. Jednakże, po protestach ze strony społeczności naukowej i organizacji pozarządowych, patent został odrzucony ze względu na to, że ziarna ryżu były uważane za dobro ogółu.
  • Leki przeciwko AIDS - W 2006 roku RPA odrzuciła wniosek firmy farmaceutycznej Abbott Laboratories o opatentowanie leku przeciwko AIDS, Kaletry. Rząd RPA uznał, że cena leku była zbyt wysoka i że opatentowanie leku uniemożliwiłoby innym firmom produkowanie tańszych generyków.
Open Access w mediach społecznościowych

Kampania informacyjna na profilu Facebook Biblioteki PG, gdzie zachęcamy do śledzenia serii postów poświęconych niekomercyjnym platformom, które wspierają współpracę między członkami społeczności naukowej. W przestrzeni wirtualnej postaramy się przybliżyć temat repozytoriów preprintów, ale zapraszamy także do odwiedzenia nas w Gmachu Głównym, gdzie bibliotekarze przygotowali stoisko promocyjne z drobnymi upominkami. Szukajcie naszych plakatów Tygodnia Otwartego Dostępu!

362 wyświetleń