Przed podjęciem decyzji o wysłaniu pracy do nieznanego czasopisma warto upewnić się, czy informacje zawarte na stronie internetowej są prawdziwe.

  1. Sprawdź wskaźnik Journal Impact Factor (JIF) w bazie Journal Citation Reports. Jedynym źródłem informacji o oryginalnym wskaźniku JIF jest tzw. lista filadelfijska. Jeżeli dane czasopismo nie znajduje się na tej liście, to znaczy, że nie ma ustalonej wartości JIF.
  2. Sprawdź czy czasopismo jest indeksowane w bazie Scopus lub Web of Science. W sytuacji, gdy poszukiwane czasopismo nie jest indeksowane w powyższych bazach, musimy samodzielnie przeanalizować zawartość jego oficjalnej strony żeby ocenić czy istnieje zagrożenie, że mamy do czynienia z czasopismem drapieżnym. Sprawdź kryteria, które tytuł musi spełniać, by zostać uznany za niebezpieczny.
  3. Jeśli czasopismo jest indeksowane należy sprawdzić czy artykuły opublikowane na stronie też są zindeksowane, pozwoli to uchronić się przed serwisem podszywającym się pod renomowane czasopismo.
  4. Sprawdź na stronie czasopisma skład komitetu redakcyjnego oraz zespołu recenzenckiego. Zobacz czy wymienione osoby posiadają profile ORCID i Publons oraz czy wymieniają tam tytuł interesującego Cię czasopisma.
  5. Skorzystaj ze wskazówek zamieszczonych w serwisie Think.Check.Submit. Strona zawiera listę pytań, które ułatwiają analizę strony internetowej czasopisma. Pytania pogrupowane są tematycznie w trzech segmentach. Jeśli analizowane czasopismo spełnia wszystkie podane standardy i kryteria, możemy wysłać nasz artykuł do redakcji.
  6. Skorzystaj z Journal Evaluation Tool. Narzędzie do weryfikacji wiarygodności i oceny czasopism opracowane przez bibliotekę Williama H. Hannona (Loyola Marymount Universit). Arkusz jest udostępniony na licencji CC BY-NC-SA 4.0.
  7. Sprawdź czy czasopismo znajduje się na liście Stop Predatory Journals. Jest to lista potencjalnych drapieżnych wydawców, która powstała w oparciu o archiwum Listy Bealla na stronie web.archive.org.
  8. Przeszukaj dyskusje na forach w serwisie ResearchGate. Naukowcy dzielą się tam swoimi doświadczeniami związanymi z procesem recenzowania i publikowania artykułów naukowych.