Narodowe Centrum Nauki chce zwrócić uwagę szczególnie młodych naukowców i doktorantów na zjawisko drapieżnych czasopism. Za definicję drapieżnego czasopisma przyjęto:
"czasopismo, w którym publikowane prace naukowe nie podlegają ocenie eksperckiej lub wykonana jest ona w oparciu o bardzo niskie standardy. Czasopisma te mają charakter wydawnictw publikujących w tzw. otwartym dostępie (open access), często oferują swe usługi po wygórowanych cenach, z krótkim procesem publikacyjnym."
NCN nie popiera tego typu praktyk i ostrzega, że w sytuacjach, kiedy z całą pewnością uda się ustalić, że artykuł finansowany ze środków NCN został opublikowany w czasopiśmie nieprzestrzegającym standardów oceny eksperckiej, będzie wymagać od kierownika projektu usunięcia numeru projektu z publikacji, a w konsekwencji wykluczenia jej z raportu i zwrotu kosztów poniesionych na opublikowanie takiej pracy.
Decyzje w wątpliwych przypadkach będą podejmowane indywidualnie przez Zespół Ekspertów oceniający raporty z projektów. Eksperci będą powoływani przez Radę na okres roku do oceny raportów w ramach tzw. zespołów stałych. Składy zespołów nie będą jawne, do publicznej wiadomości podawane zostaną tylko nazwiska przewodniczących tych zespołów.
List Dyrektora NCN prof. dr hab. Zbigniewa Błockiego z dnia 18.09.2018 r.