Noc Innowacji na Politechnice Gdańskiej. Od ENIAC’a do superkomputera. | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-30

Noc Innowacji na Politechnice Gdańskiej. Od ENIAC’a do superkomputera.

Noc Innowacji na Politechnice Gdańskiej
Noc Innowacji na Politechnice Gdańskiej
W tym roku podczas Nocy Innowacji zapraszamy Was na spotkanie do siedziby Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej. Zabierzemy Was w podróż w czasie - wspólnie przyjrzymy się rozwojowi technologii komputerowej od pierwszych komputerów do powstania superkomputera.

Naszym przewodnikiem po historii elektroniki związanej z ewolucją komputerów będzie pan dr Michał Klugmann z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Instytutu Energii. Opowie o przełomowych odkryciach, które bezpośrednio i pośrednio przyczyniły się do transformacji komputerów z urządzeń, takich jak ENIAC (Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer), potrzebujących sporego pomieszczenia, do niewielkich poręcznych form znanych wszystkim dzisiaj. Podczas spotkania będzie można zobaczyć rzadko już spotykane komputery: ZX Spectrum, Commodore, Amiga 500 i sprawdzić ich gamingowe możliwości.

Budowę i tajniki pracy superkomputera Trytona przybliżą nam pani Monika Pacek i pan Bartosz Pliszka, pracownicy Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej - CI TASK.  Uczestnicy spotkania będą mogli przyjrzeć się pracy Trytona, dowiedzą się jaką mocą obliczeniową dysponuje, ile potrzeba prądu, by mógł działać, a także do czego może służyć superkomputer?

Noc Innowacji na Politechnice Gdańskiej. Od ENIAC’a do superkomputera.

Kiedy? 09 października (sobota), godz. 10:00- 14:00
Gdzie? Politechnika Gdańska, TASK
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rejestracja na stronie

Wstęp na wydarzenie za okazaniem biletu (w formie drukowanej lub na ekranie urządzenia mobilnego).

Regulamin wydarzenia Noc Innowacji na Politechnice Gdańskiej

113 wyświetleń