Sytuacja międzynarodowa a program Erasmus+ | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-03-07

Sytuacja międzynarodowa a program Erasmus+

Foto gmachu głównego PG z nałożoną flagą
W związku z licznymi zapytaniami ze strony zagranicznych uczelni partnerskich, władze Politechniki Gdańskiej zapewniają, że sytuacja związana z atakiem Rosji na Ukrainę nie wpływa na działalność uczelni w zakresie współpracy międzynarodowej w ramach programu Erasmus+. Mobilność odbywa się na dotychczasowych zasadach, a zagraniczni pracownicy i studenci przyjeżdżający do Polski mogą czuć się bezpiecznie. 

Władze Polski jednoznacznie i kategorycznie potępiły atak zbrojny Rosji na Ukrainę dając temu wyraz m.in. w stanowisku Prezydenta Rzeczypospolitej oraz w komunikatach opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rząd Polski, ale również obywatelki i obywatele Polski, wspierają naród ukraiński w tych dramatycznych dla niego dniach. 

Także Politechnika Gdańska aktywnie włączyła się w pomoc dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy poprzez organizację zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy (żywności, ubrań, środków czystości). Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane do jednego z akademików Politechniki Gdańskiej (PG), w którym schronienie znajdą uciekający przed wojną mieszkanki i mieszkańcy Ukrainy. Informacje o wszystkich działaniach społeczności akademickiej PG na rzecz Ukrainy można znaleźć na stronie internetowej www.pg.edu.pl

Mobilność międzynarodowa

Bezpieczeństwo Polski jako członka międzynarodowych sieci współpracy, w tym m.in. Unii Europejskiej (UE), Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) jest gwarantowane międzynarodowymi traktami i umowami. 

Mając to na uwadze Politechnika Gdańska, mimo trudnej sytuacji międzynarodowej, kontynuuje realizację programu Erasmus+. Mobilność zarówno z krajami programu, jak i krajami partnerskimi odbywa się bez przeszkód i na dotychczasowych zasadach. Wszystkie umowy międzyinstytucjonalne zawarte w ramach programu Erasmus+ zachowują ważność.  

Pracownicy i studenci z zagranicy przyjeżdżający do Gdańska mogą czuć się bezpiecznie. Sytuacja międzynarodowa spowodowana wojną w Ukrainie nie ma bezpośredniego wpływu na ruch lotniczy z krajów UE i pozostałych (poza Rosją), zmianie nie uległy zasady podróżowania do i z Polski dla obywateli krajów UE i pozostałych (poza Rosją). W Polsce, w związku z sytuacją międzynarodową, nie wprowadzono żadnych specjalnych przepisów ograniczających codzienne funkcjonowanie. 

Studia na Politechnice Gdańskiej odbywają się na dotychczasowych zasadach. W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w Polsce, zdecydowana większość zajęć odbywa się stacjonarnie. Kontynuowana jest działalność organizacji studenckich i kół naukowych, organizowane są konferencje naukowe, targi pracy dla przyszłych inżynierów i inne wydarzenia.

Studenci uczący się na Politechnice Gdańskiej ramach programu Erasmus+ i mieszkający w domach studenckich mają zapewnione zakwaterowanie na dotychczasowych zasadach. 

Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej jest też w stałym kontakcie ze studentami zagranicznymi, w tym studentami uczącymi się na PG w ramach programu Erasmus+. 

W przypadku pytań zachęcamy uczelnie partnerskie do kontaktu z Działem Międzynarodowej Współpracy Akademickiej pod adresem mailowym international@pg.edu.pl
 

201 wyświetleń