SSI team11 | Politechnika Gdańska

Treść strony

SSI team11

AIVision

Rozwiązanie polega na instalacji energooszczędnych modułów wspomaganych sztuczną inteligencją i analizujących obraz z kamer monitoringu. System dostarcza dane liczbowe uzyskane z detekcji obiektów i ich sposobu poruszania się (przekroczenie linii, wejście w wyznaczony obszar). Uzyskane dane są wizualizowane na firmowym portalu online (dostęp z dowolnego miejsca na świecie) w zależności od potrzeb użytkownika. Moduły zapewniają niskie zużycie energii ~7W per kamera, co pozwala zaoszczędzić do 90% energii elektrycznej w porównaniu z rozwiązaniami opartymi o serwery. Obraz jest analizowany w miejscu monitorowania, co eliminuje transmisję obrazu na zewnętrzny serwer i zapewnia prywatność. Ze względu na niskie zużycie energii elektrycznej oraz znikome zapotrzebowanie na połączenie z internetem system doskonale nadaje się do monitorowania odległych, słabo zurbanizowanych obszarów. Instalacja modułów nie wymaga ingerencji w istniejącą infrastrukturę monitorowanej przestrzeni, co oszczędza czas oraz koszty wdrożenia. Kolejnym atutem rozwiązania jest obrazowanie obiektów w wysokiej rozdzielczości oraz możliwość sukcesywnego samodoskonalenia systemu w szczególnych przypadkach. Oprogramowanie modułów zostało zintegrowane z systemem Twincat marki Beckhoff, powszechnie wykorzystywanym do sterowania obiektami przemysłowymi. Umożliwia to dodatkowo zdalny dostęp do infrastruktury systemu inteligentnego budynku oraz monitorowanie systemu teletechnicznego obiektu.

O zespole projektowym

Aktualnie zespół składa się z 2 osób o zrównoważonych kompetencjach. Obaj członkowie posiadają wieloletnie doświadczenie zarówno akademickie, jak i komercyjne w swoich dziedzinach. Pierwszy z nich jest wyspecjalizowany w zakresie cyfrowego przetwarzania obrazu, systemów wbudowanych oraz sztucznej inteligencji. Natomiast drugi posiada wiedzę i doświadczenie w systemach zarządzania oraz komunikacji w zakresie sieci rozproszonych urządzeń. 

Etap realizacji projektu

Zespół wypracował pierwszy prototyp technologiczny wirtualnego ,,asystenta” kamer. Kolejnym celem jest przygotowanie ,,asystenta” oraz platformy chmurowej do zastosowania w monitorowanych obiektach oraz dalsza rozbudowa systemu o nowe funkcjonalności. Poszukujemy branżowego partnera biznesowego z którym wspólnie będziemy mogli wdrożyć, rozwijać oraz dystrybuować rozwiązanie wśród docelowych odbiorców

Kontakt: maciej.wieczerzycki@gmail.com

www: aivision.com.pl