SSI team3 | Politechnika Gdańska

Treść strony

SSI team3

SoftTouch

SoftTouch to projekt siłowników nowej generacji określanych mianem sztucznych mięśni.
Elastyczność, niska waga, efektywność powyżej 95% i pełna konfigurowalność czyni je uniwersalnym rozwiązaniem dla wyzwań robotyki przyszłości, do których zaliczyć można zaawansowane roboty humanoidalne, protezy bioniczne czy miniaturowe roboty szpiegowskie. Kluczowym aspektem projektu jest miniaturyzacja pojedynczego ogniwa co pozwoli na uzyskanie dostatecznie dużych sił roboczych i obniżenia napięcia zasilającego do zakresu niskich napięć. Otworzy to drogę do budowy wielowymiarowych struktur złożonych z pojedynczych ogniw o całkowitych parametrach pracy dobranych do danego zastosowania.

O zespole projektowym

Jestem doktorantem z katedry Biomechatroniki na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Pomysł sztucznych mięśni z projektu stanowi temat mojej pracy doktorskiej, który chciałbym rozwijać dalej z myślą o komercjalizacji. Temat został podjęty przeze mnie ze względu na zainteresowania z dziedziny inżynierii biomedycznej oraz zaawansowanej robotyki czego pierwszym efektem była praca magisterska - sztuczna dłoń napędzana mięśniami pneumatycznymi, która została nagrodzona przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz firmę Siemens w konkursach na prace dyplomowe. Research przeprowadzony w  ramach pierwszej publikacji naukowej ukazał ogromne zapotrzebowanie na nowy rodzaj siłowników, które stały się moim celem. Szeroki zakres badań dostępnych koncepcji oraz konsultacje z czołowymi naukowcami z różnych dziedzin poskutkowały wyborem technologii, która doczekała się już przeprowadzenia przeze mnie badań wstępnych i znalazła uznanie firmy Energa w konkursie stypendialnym. 

Etap realizacji projektu

Po analizie modelu biznesowego i konsultacjach z mentorami ze Startup Academy kluczowym krokiem do podjęcia jakichkolwiek działań promocyjnych i kolejnych mających doprowadzić do klienta jest utworzenie pierwszego prototypu o rozmiarach pojedynczych milimetrów. W ramach prac wstępnych obejmujących symulacje i prototyp w większej skali ustalona została technologia, która umożliwiłaby wytworzenie zakładanego siłownika. Wykorzystanie specjalistycznych materiałów oraz maszyn/technik, w tym napylania próżniowego i obróbki laserem, niesie konieczność pozyskania środków na ich zakup.

Kontakt: jacekszkopek@wp.pl