Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa we współpracy z Fundacją Poszanowania Energii uruchamia w roku akademickim 2024/2025 I edycję dwusemestralnych studiów podyplomowych pn. Transformacja energetyczna w partnerstwie z Ukrainą.

Polskie firmy, które planują uczestniczyć w odbudowie i modernizacji sektora energetyki na Ukrainie będą potrzebowały kadr, nie tylko znających realia ukraińskie, ale przede wszystkim takich, które będą dobrze przygotowane do wdrażania unijnych standardów technologicznych po zakończeniu działań wojennych w tym państwie. Uruchamiane dwusemestralne studia podyplomowe pn. Transformacja energetyczna w partnerstwie z Ukrainą stanowią odpowiedź na to zapotrzebowanie.

Słuchacze i absolwenci tego studium - mimo trwających obecnie działań zbrojnych w Ukrainie - będą mieli możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności w polskich przedsiębiorstwach sektora energetycznego. Co więcej, otworzą się przed nimi perspektywy zatrudnienia także w polskich firmach, które aspirują do udziału w odbudowie i modernizacji ukraińskiej energetyki.

Studia kierowane są do inżynierów, a także do absolwentów uczelni nietechnicznych z co najmniej dyplomem licencjackim, szczególnie pochodzących z ukraińskiej diaspory oraz przebywających obecnie w województwie pomorskim, zwłaszcza w Trójmieście.

Studia kierowane są również do obywateli Polski, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje oraz zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie:

• zabezpieczania potrzeb na energię elektryczną, ciepło i chłód z uwzględnieniem nowoczesnych technologii,
• funkcjonowania i struktury systemów elektroenergetycznych,
• nowoczesnych i niskoemisyjnych technologii energetycznych,
• systemów gazowniczych i przyszłości technologii związanych z zielonym wodorem,
• gospodarki w obiegu zamkniętym, zarządzania odpadami oraz energetycznego zagospodarowania odpadów komunalnych,
• prawa energetycznego polskiego, ukraińskiego oraz unijnego,
• rynków energii,
• metodologii przeprowadzania audytów energetycznych i audytów efektywności energetycznej,
• prawa zamówień publicznych,
• finansowania projektów energetycznych m.in. dzięki środkom unijnym i modeli ESCO,
• rozwiązań wdrażania efektywności energetycznej w rzeczywistych obiektach prezentowanych przez zewnętrznych specjalistów,
• zagadnień związanych z modernizacją ciepłownictwa i planowaniem rozwoju systemów energetycznych,
• polskich gminnych planów energetycznych oraz realizacji przedsięwzięć dotyczących efektywności energetycznej.

WYMAGANIA WSTĘPNE
• ukończone studia I stopnia na kierunkach technicznych (tj. energetyka, elektrotechnika, mechanika, fizyka, chemia itp.) lub uniwersyteckich m.in. prawniczych,
• złożenie elektronicznego formularza zgłoszeniowego poprzez stronę e-rekrutacja.

ZASADY NABORU
O wstępnym zakwalifikowaniu decyduje:
• wysłanie kompletu wymaganych dokumentów,
• w przypadku osób o wykształceniu nietechnicznym - odbycie wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej,
• zawarcie z uczelnią umowy o warunkach pobierania opłat na studiach podyplomowych.

PROGRAM STUDIÓW
Program studiów obejmuje dwa semestry, w sumie 160 godzin zajęć. Studia są prowadzone w trybie hybrydowym, obejmującym spotkania stacjonarne i online, które odbywają się w soboty i niedziele. Program studiów przewiduje zajęcia w formie wykładów oraz seminariów.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE
W celu informacji szczegółowych zapraszamy na stronę https://wimio.pg.edu.pl/tewpzu lub prosimy o kontakt na email: transform.ukraina@pg.edu.pl.

Czas trwania:2 semestry

Data rozpoczęcia zajęć:październik 2024 r.

Termin rekrutacji:do 31.08.2024 r.

Koszt:6950 zł brutto – za całe studia

Wydział: