#nauka | Politechnika Gdańska

Treść strony

Czworo badaczy z PG w gronie 100 wybitnych młodych naukowców

Logo Fundacji Nauki Polskiej
Dr inż. Mikołaj Nowak, mgr inż. Katarzyna Drozdowska, mgr inż. Sabina Szymczak oraz dr inż. Krzysztof Wołoszyk zostali laureatami programu stypendialnego START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Stypendyści FNP prowadzą badania w dziedzinie elektrotechniki, elektroniki, ekonomii i mechaniki.

Stypendia przyznawane są wybitnym młodym uczonym na początku ich kariery naukowej, którzy posiadają udokumentowane publikacjami osiągnięcia w swojej dziedzinie badań.

Tagi

Nowa generacja piezoelektryków nie będzie szkodzić środowisku

Ultrasonografia
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad nowymi nanomateriałami piezoelektrycznymi wykorzystującymi tzw. efekt elektrostrykcji, które nie będą szkodliwe dla środowiska i będą używane m.in. przy produkcji nowej generacji biozgodnych przetworników ultradźwiękowych. Badania prowadzone są w ramach międzynarodowego projektu m-era.net, razem z partnerami z Danii i Brazylii.

Piezoelektryczność jest to proces polegający na przekształcaniu energii mechanicznej w elektryczną lub na odwrót. Chociaż na co dzień urządzenia piezoelektryczne pozostają w dużej mierze niewidoczne, wykorzystywane są w wielu urządzeniach codziennego użytku: od zapalarek piezoelektrycznych, zegarków kwarcowych, po mikrofony i głośniki. Elementy piezoelektryczne służą do pomiaru sił i naprężeń, m.in. w popularnych dziś wagach „cyfrowych”.

Tagi

Dr inż. Beata Zima laureatką Nagrody Naukowej Komitetu Mechaniki PAN

dr beata Zima
Dr inż. Beata Zima z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa otrzymała Nagrodę Naukową Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk im. prof. Michała Życzkowskiego za rok 2022.  Wyróżnione zostały trzy autorskie i dziesięć współautorskich publikacji w uznanych czasopismach na świecie, za które naukowczyni otrzymała nagrodę I stopnia.

Cykl nagrodzonych publikacji dotyczy nieniszczących metod rozpoznania, lokalizacji oraz oceny różnego typu uszkodzeń w różnych konstrukcjach inżynierskich.

Tagi

Odczuwalnie zmniejszy odrzut broni palnej. Projekt absolwenta PG powstał z pasji

Broń
Mgr inż. Kornel Piłat, absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zaprojektował urządzenie wylotowe do karabinu snajperskiego, które zmniejszy odczuwalny odrzut broni.  Badania nad urządzeniem stanowiły podstawę pracy magisterskiej za którą młody naukowiec został nagrodzony Dyplomem Roku.

– Hamulec wylotowy to gazodynamiczne urządzenie montowane na końcu lufy. Powoduje on zmniejszenie odczuwalnego odrzutu broni palnej – jest to bardzo ważne dla strzelca, ponieważ odrzut wpływa negatywnie na kontrolę broni. Przekłada się to na celność i komfort strzelania, może nawet spowodować obrażenia u osoby strzelającej – mówił Kornel Piłat.

Tagi

Reaktor W2H2 – wynalazek z PG Polskim Produktem Przyszłości

Gala wręczenia nagród obyła się 20 kwietnia na Politechnice Warszawskiej. Nagrodę odebrali prof. Bogusław Kusz, Wojciech Białecki, prezes spółki W2H2 oraz Łukasz Łupina (W2H2). Fot. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Stworzony na Politechnice Gdańskiej innowacyjny reaktor do pirolizy niesortowanych odpadów przemysłowych i komunalnych otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę specjalną Ministra Edukacji i Nauki w XXV edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości. Wynalazek umożliwia bezpieczną utylizację odpadów oraz odzysk energii w postaci syngazu, a w dalszym procesie także wodoru o czystości wystarczającej do zastosowania np. w autobusach komunikacji miejskiej i karbonizatu do celów grzewczych.
Tagi

Trwa pierwszy Science Speed Dating w Polsce

grafika Pierwszy Science Speed Dating w Polsce
Science Speed Dating FarU to pierwsze takie wydarzenie organizowane przez środowisko akademickie w Polsce. Celem spotkań jest intensyfikacja międzyuczelnianych i interdyscyplinarnych tematów badawczych z trzech Uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wydarzenie ma formę krótkich, tematycznych spotkań, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość nawiązania sieci kontaktów i wymiany swoich doświadczeń związanych z wnioskowaniem i realizowaniem konkursów grantowych. W programie zaplanowano wykłady zaproszonych gości oraz sesję Science Speed Dating’u, podczas której uczestnicy będą prowadzić 3 minutowe rozmowy.

Tagi

Trzy miliony złotych na dofinansowanie badań naukowców PG

Czerwono biała grafika przedstawiająca logotyp NCN
Dr hab. inż. Monika Wilamowska-Zawłocka z Wydziału Chemicznego oraz dr hab. inż. Sebastian Molin z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki zostali laureatami konkursów SONATA BIS 12 i M.ERA-NET 3 Call 2022, prowadzonych przez Narodowe Centrum Nauki.

W 12. edycji konkursu SONATA BIS laureatką została dr hab. inż. Monika Wilamowska-Zawłocka. Naukowczyni z Wydziału Chemicznego PG otrzymała grant w wysokości 2 mln 306 tys. złotych na projekt „Opracowanie procesów odzyskiwania surowców krytycznych ze zużytych ogniw litowo-jonowych”.

Tagi

Nauka wymaga nieustającej ciekawości. Rozmowa z prof. Sławomirem Milewskim, prorektorem ds. nauki

Prof. Sławomir Milewski
19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. To dobra okazja, żeby podsumować to, co wydarzyło się w nauce na Politechnice Gdańskiej w ostatnim czasie i porozmawiać o planach na najbliższy czas.

Barbara Kuklińska: Panie Rektorze, myślę, że warto rozpocząć naszą rozmowę od ostatecznych wyników ewaluacji, które niedawno otrzymała uczelnia, bo jest to powód do radości. 

Subskrybuj #nauka