Data dodania: 2020-10-16
Gdańsk w czerwonej strefie. Funkcjonowanie uczelni i zasady bezpieczeństwa
Decyzją Rady Ministrów, od soboty 17 października w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. W ujęciu lokalnym dotyczą one całego woj. pomorskiego, gdzie na liście miast i powiatów w tzw. czerwonej strefie oprócz Gdańska znalazły się jeszcze: Gdynia, Sopot, Słupsk oraz powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski i wejherowski.
Z kolei w strefie żółtej, z łagodniejszymi ograniczeniami, pozostało zaledwie pięć powiatów: bytowski, człuchowski, malborski, nowodworski i sztumski. Tam również wprowadzono jednak dodatkowe obostrzenia.
Co oznacza znalezienie się w czerwonej strefie? Przede wszystkim więcej ograniczeń i wytycznych, które mają na celu skuteczniejszą walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z pełną ich listą można zapoznać się na stronie rządowej.
Nowe zasady funkcjonowania obejmują również uczelnie wyższe, w których w momencie włączenia danego miasta/powiatu do strefy czerwonej "obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)".
Co to oznacza w przypadku Politechniki Gdańskiej?
Władze uczelni w piątek 16 października wydały zarządzenie, które zawiera m.in. kompleksową procedurę postępowania w przypadku wystąpienia podejrzenia lub zachorowania na Covid-19 wśród studentów, doktorantów i pracowników PG. Zarządzenie zawiera również wytyczne dot. procesu kształcenia oraz przebywania na terenie kampusu uczelni.
Najważniejsze informacje dotyczące procesu kształcenia i funkcjonowania uczelni to:
- zajęcia praktyczne wymagające obecności studenta na uczelni nadal odbywać się będą w trybie stacjonarnym, z zachowaniem reżimu sanitarnego,
- decyzję o utrzymaniu poszczególnych zajęć w trybie stacjonarnym podejmują dziekani wydziałów, a szczegółowy wykaz takich zajęć pojawi się na stronach wydziałowych 16 października (do końca dnia),
- zasady te dotyczą również studentów niestacjonarnych, którzy w piątek 16 października odbywać będą zajęcia na starych zasadach, obowiązujących w strefie żółtej, a od 17 października (sobota) przejdą na tryb kształcenia zdalnego z zachowaniem powyższych zasad,
- pracownicy uczelni pracują nadal według dotychczasowych zasad, z zachowaniem podwyższonych środków bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego,
- powyższe zasady obowiązują wyłącznie do czasu wyłączenia obszaru miasta Gdańska ze strefy czerwonej, bądź zmiany ograniczeń w obrębie tej strefy.
W trosce o bezpieczeństwo studentów i wszystkich pracowników PG, władze uczelni apelują o bezwzględne stosowanie się do wytycznych obowiązujących wszystkie osoby przebywające na obszarze objętym tzw. strefą czerwoną.
Najważniejsze z nich to: obowiązkowe noszenie maseczek w przestrzeni publicznej (a zatem również na terenie kampusu PG i przestrzeniach wspólnych), konieczność zachowania dystansu społecznego, oraz regularne dezynfekowanie rąk.
W przygotowaniu są już dalsze działania mające na celu utrzymanie ciągłości funkcjonowania uczelni i procesu kształcenia. Decyzją władz uczelni już wcześniej wstrzymane do odwołania zostały odwiedziny gości zewnętrznych w akademikach.
Wszystkie komunikaty związane z funkcjonowaniem uczelni w okresie pandemii w roku akademickim 2020/2021: