Prof. Łukasz Kulas o inteligentnych środowiskach w radiu TOK FM [podcast] | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-16

Prof. Łukasz Kulas o inteligentnych środowiskach w radiu TOK FM [podcast]

Prof. Łukasz Kulas w studiu radia TOK FM
Czy miasta, nasze miejsca pracy, nasze mieszkania będą kiedyś od nas mądrzejsze? O inteligentnych środowiskach redaktor Karolina Głowacka z radia TOK FM rozmawiała z dr. hab. inż. Łukaszem Kulasem, prof. uczelni w drugim odcinku cyklu „Nauka Praktyczna”.

Wyobraźmy sobie dowolne środowisko: dom, mieszkanie, port lotniczy, obszar morski. Jeżeli jesteśmy w stanie w jakiś sposób zbadać jak to środowisko funkcjonuje, jakie ma parametry i do tego możemy to przetworzyć i na nie wpływać, to mamy do czynienia ze środowiskiem, którym da się sterować. Jeżeli używamy do tego algorytmów tzw. inteligentnych, mówimy o inteligentnych środowiskach – tłumaczył w rozmowie z Karoliną Głowacką dr hab. inż. Łukasz Kulas, prof. uczelni z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych. – Takim przykładem może być np. mieszkanie wyposażone w system czujników, które mierzą temperaturę, sprawdzają, w których pomieszczeniach jesteśmy i na bazie zebranych danych jakiś algorytm jest w stanie tak dopasować ogrzewanie czy klimatyzację, żeby było nam jak najbardziej komfortowo.

Naukowiec opowiadał m.in. o pracy zespołu naukowców w ramach pięciu wysokobudżetowych projektów międzynarodowych, w tym nad rozwiązaniami związanymi z bezpieczeństwem cyfrowym (m.in. o systemach wykrywających ataki na systemy bezprzewodowe i potrafiących im przeciwdziałać) oraz współpracy z firmami z rynku motoryzacyjnego i firmą Airbus w tym zakresie (systemy wspierające bezpieczeństwo w samolotach). Tematem rozmowy były także m.in. nowe rozwiązania technologiczne dla portów, usprawniające i poprawiające komfort pracy służby zdrowia, pojazdy autonomiczne wykorzystywane do patrolowania dużych obszarów (współpraca z portem lotniczym), a także rozwiązania wspierające osoby starsze w domach.

Zapraszamy do odsłuchania: podcast Nauka praktyczna

532 wyświetleń