Politechnika Gdańska intensyfikuje działania na rzecz obronności kraju | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-01-21

Politechnika Gdańska intensyfikuje działania na rzecz obronności kraju

głuptak - sprzęt PG
Na zdjęciu system OPM GLUPTAK przeznaczony do działań związanych z identyfikacją i niszczeniem min morskich. Fot. mat. PG 
Przedstawiciele wojska, nauki i przemysłu, czyli trzech naturalnych udziałowców procesu planowania zakupów sprzętu wojskowego, spotkali się na Politechnice Gdańskiej.

W grudniu 2021 r. Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej zawarło z Polską Grupą Zbrojeniową oraz PGZ Stocznią Wojenną tzw. umowy o zachowaniu poufności, które umożliwiły rozpoczęcie rozmów dotyczących rozwoju technologii minimalizacji pól fizycznych okrętów i bezzałogowych pojazdów podwodnych na rzecz Marynarki Wojennej RP.

Spotkanie, które obyło się w poniedziałek 17 stycznia, z udziałem przedstawicieli PGZ S.A., PGZ SW Sp. z o.o. oraz kilku instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej, było konsekwencją zawarcia ww. umów i miało na celu zintensyfikowanie prac naukowców PG nad projektami z zakresu obronności kraju.

– Od wielu lat współpracujemy w tym zakresie z Marynarką Wojenną RP i Polską Grupą Zbrojeniową, natomiast z przedstawicielami wojska i przemysłu spotykaliśmy się dotychczas osobno. Dziś udało się nam wszystkim spotkać w jednym miejscu, na Politechnice Gdańskiej – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Mam nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie w takim gronie. Naszej uczelni mocno zależy na aktywnym wspieraniu rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego – dodał.

– Politechnika Gdańska, a przede wszystkim ludzie tu pracujący, od lat zaangażowani w rozwój techniki morskiej, niejednokrotnie potwierdzili jakim cennym zapleczem są dla budowy potencjału Sił Zbrojnych. Jesteśmy przekonani, że dotychczas zdobyte doświadczenia m.in. przy realizacji takich projektów jak Ukwiał, Morświn, czy Głuptak, zaowocują w przyszłości kolejnymi nowatorskimi rozwiązaniami podnoszącymi zdolności bojowe jednostek Marynarki Wojennej RP zwłaszcza, gdy będą one owocem ścisłej współpracy nauki i przemysłu – stwierdził kmdr Piotr Skóra, Szef Szefostwa Techniki Morskiej Agencji Uzbrojenia.

– Cieszę się na możliwość spotkania w tak obszernym i znaczącym gronie. Mając na uwadze wzrost znaczenia bezzałogowych pojazdów morskich wykorzystywanych do zadań zarówno cywilnych jak i militarnych, Polska Grupa Zbrojeniowa oraz spółki z grupy PGZ i Politechnika Gdańska są bardzo zainteresowane rozwojem istniejących technologii oraz tworzeniem nowych, w oparciu o krajowy potencjał badawczo-rozwojowy – powiedział Przemysław Romaszkiewicz, dyrektor Biura Projektów Morskich PGZ S.A. 

Konsorcjum PGZ SA oraz PGZ SW realizuje obecnie szereg projektów w zakresie budowy, remontów oraz modernizacji okrętów Marynarki Wojennej RP oraz formacji sojuszniczych. W lipcu 2021 r. podpisana została umowa na dostawę trzech okrętów nawodnych nowego typu dla MW RP w ramach programu „Miecznik”, kluczowego programu modernizacji komponentu morskiego Sił Zbrojnych RP. Relację z grudniowego podpisania umowy z Politechniką Gdańską można przeczytać TUTAJ.

1078 wyświetleń