Architekci z PG pomagają w walce z COVID-19 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-03-29

Architekci z PG pomagają w walce z COVID-19

Hala AMBEREXPO w trakcie przygotowań do uruchomienia szpitala tymczasowego. Fot. Rafał Janowicz
Hala AMBEREXPO w Gdańsku w trakcie przygotowań do uruchomienia szpitala tymczasowego. Fot. Rafał Janowicz
Jak ograniczać zakażenia szpitalne z wykorzystaniem środków architektonicznych? Rozwiązania zaproponowane przez architektów z Politechniki Gdańskiej zostały uwzględnione m.in. przy tworzeniu szpitala tymczasowego dla pacjentów z COVID-19 w Gdańsku. Naukowcy, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, uczestniczyli także w opracowaniu rekomendacji w zakresie adaptacji obiektów halowych na tymczasowe szpitale dla chorych na COVID-19.

Budynki medyczne to skomplikowane obiekty, których architektura ma współgrać z zawansowanymi instalacjami budowlanymi, specjalistycznym sprzętem medycznym oraz procedurami zapewniającymi bezpieczeństwo użytkowania pacjentom i personelowi. Badania nad organizacją obiektów służby zdrowia na Politechnice Gdańskiej są prowadzone pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Agnieszki Gębczyńskiej-Janowicz, prof. PG. Zespół badawczy (pod patronatem Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego) przygotował m.in. opracowanie dotyczące kompleksowej diagnozy rozwiązań technicznych stosowanych w ograniczaniu transmisji zakażeń szpitalnych i wypracowywaniu optymalnych rozwiązań technicznych służących ich ograniczaniu.

Minimalizowanie zagrożenia epidemicznego

– Statystyki zakażeń szpitalnych w Polsce skłaniają do wniosku, że należy poszukiwać optymalnych form minimalizacji ryzyka przenoszenia zakażeń, w tym drobnoustrojami lekoopornymi. Prawidłowa organizacja architektoniczna jednostki medycznej, procesu projektowego, a następnie realizacyjnego, jest sposobem na zminimalizowanie możliwości wystąpienia zagrożenia epidemicznego – podkreśla dr hab. inż. arch. Rafał Janowicz, prof. PG z Wydziału Architektury PG. – Odpowiednio zaplanowany i zrealizowany układ funkcjonalno-przestrzenny placówki medycznej, wspomagany przez zaawansowane układy instalacji technicznych jak wentylacja mechaniczna, systemy teletechniczne oraz skuteczna dekontaminacja, jest w stanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczne dla użytkowników warunki sanitarne i higieniczne.

Materiały z rozwiązaniami wypracowanymi w wyniku badań prowadzonych na Politechnice Gdańskiej stanowiły istotny wkład w prace w obszarze przygotowania i zdolności podmiotów leczniczych wobec konieczności ograniczenia transmisji wirusa SARS-CoV-2. Architekci z PG współpracowali w tym zakresie m.in. z Departamentem Bezpieczeństwa Ministerstwa Zdrowia. Wynikiem tej współpracy było opracowanie rekomendacji w zakresie adaptacji obiektów halowych na tymczasowe szpitale dla chorych na COVID-19.

Rozwiązania projektowe dla gdańskiego szpitala tymczasowego

Zespół architektów PG w składzie: dr inż. arch. Wojciech Targowski prof. PG, dr hab. inż. arch. Agnieszka Gębczyńska-Janowicz prof. PG, dr hab. inż. arch. Rafał Janowicz, prof. PG, mgr inż. arch. Mateusz Targowski, we współpracy z zespołem medycznym Copernicus Podmiot Leczniczy pod kierunkiem dr. Rafała Cudnika, Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO MTG SA, wojewodą pomorskim i Grupą LOTOS S.A., wypracował rozwiązania architektonicznej adaptacji Centrum AMBEREXPO przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku na potrzeby szpitala tymczasowego dla pacjentów z COVID-19.

Jak podkreśla prof. Wojciech Targowski, przystosowanie centrum wystawienniczo-targowego dla potrzeb szpitala wiązało się z szeregiem trudności związanych z układem funkcjonalno-przestrzennym adaptowanego budynku. Udało się jednak tak przygotować obiekt, aby w pełni respektował obowiązujące, powszechne wymagania w zasadniczych kwestiach związanych z bezpieczeństwem pożarowym i higieniczno-sanitarnym.

– Szpital tymczasowy w AMBEREXPO spełnia wszystkie warunki, jakie powinien spełniać obiekt awaryjny, tak by stanowić centrum medyczne w sytuacji kryzysowej, a wprowadzone modyfikacje umożliwiają kontynuowanie funkcji pierwotnej tzn. targowej i kulturowej – mówi prof. Rafał Janowicz.

Prowadzona przez spółkę Copernicus placówka zajmuje ponad 21 tys. kw. wraz z infrastrukturą logistyczną i jest przeznaczona na 400 łóżek tzw. covidowych. Podczas pierwszego uruchomienia w 2021 r. w ciągu 4 miesięcy przyjęto 808 pacjentów. Szpital (na 320 łóżek tzw. covidowych) został ponownie otwarty 19 stycznia 2022 i będzie funkcjonował do końca marca tego roku.

Badania nad organizacją obiektów służby zdrowia są prowadzone na Politechnice Gdańskiej od wielu lat. Prekursorem tego kierunku badań był prof. Stefan Porębowicz, który po II wojnie światowej założył jednostkę zajmującą się tą problematyką  obecnie to Studio Architektury Ochrony Zdrowia w Katedrze Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na WA PG.

263 wyświetleń