INZNAK, wynalazek naukowców PG, wyróżniony na gali Polski Produkt Przyszłości 2022 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-07-07

INZNAK, wynalazek naukowców PG, wyróżniony na gali Polski Produkt Przyszłości 2022

Prof. Czyżewski otrzymujący wyróżenienie
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), wraz z przedstawicielami kapituły konkursu Polski Produkt Przyszłości, wręczyli we wtorek 5 lipca nagrody i wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych polskich wyrobów i technologii. Jednym z wynalazków, które wyróżniono, jest system inteligentnych znaków drogowych INZNAK autorstwa prof. Andrzeja Czyżewskiego oraz jego zespołu z Katedry Systemów Multimedialnych PG.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wręczono już po raz 24. Projekty zgłoszone do rywalizacji ocenione zostały przez ekspertów branżowych oraz Kapitułę Konkursu, w której zasiedli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju, Agencji Rozwoju Przemysłu, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, a także Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz PARP.

Główne nagrody za swoje projekty – i tym samym tytuł Polskiego Produktu Przyszłości – otrzymały Politechnika Poznańska i Nanoseen sp. z o.o. W gronie wyróżnionych znalazł się również projekt INZNAK, którego autorami są naukowcy Politechniki Gdańskiej.

Optymistyczna przyszłość polskich innowacji

Kapituła konkursu postanowiła wyróżnić wynalazek z PG w kategorii „Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki”. INZNAK – czyli inteligentne, autonomiczne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów opracowane przez Politechnikę Gdańską, cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników wydarzenia.

– Bardzo się cieszymy, że nasz projekt znalazł uznanie w oczach organizatorów kolejnego prestiżowego konkursu [kilka tygodni temu INZNAK otrzymał godło „Teraz Polska” ] – komentuje przyznanie wyróżnienia i czeku na 25 tys. zł pomysłodawca systemu i kierownik Katedry Systemów Multimedialnych PG, prof. Andrzej Czyżewski. – Wierzymy, że rozwijanie otoczenia informatycznego wokół dostępnej infrastruktury transportowej jest nawet ważniejsze, niż prace nad np. pojazdami autonomicznymi. Staraliśmy się to udowodnić właśnie poprzez INZNAK i można powiedzieć, że stopniowo się to nam udaje – dodał.

– Wyróżnione projekty pozwalają z optymizmem spoglądać na przyszłość polskich innowacji, które jeszcze do niedawna pozostawały w sferze wyobraźni naukowców. Dziś nabrały realnego kształtu i są wizytówką możliwości polskiej nauki i potencjału przedsiębiorczości, które łącząc siły są w stanie, z sukcesem, podbijać rynki światowe – powiedział Wojciech Murdzek, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.

Nagrody i wyróżnienia w tej kategorii zdobyły projekty:

  • Politechnika Poznańska za projekt AutoMedPrint, czyli system automatycznego projektowania i druku 3D spersonalizowanych ortez i protez kończyn, na podstawie danych z bezkontaktowych pomiarów antropometrycznych (laur kategorii);
  • INZNAK – inteligentne, autonomiczne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów opracowane przez Politechnikę Gdańską;
  • technologia wyznaczania precyzyjnych orbit satelitów nawigacyjnych, w szczególności systemu europejskiego Galileo opracowany przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;
  • powłoka antyoblodzeniowa D-ICE coat opracowana przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii;
  • Zrobotyzowany System Tynkarski opracowany przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A.

Nagrody w Konkursie Polski Produkt Przyszłości są finansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Poddziałanie 2.4.1 „Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB”.

Pełna lista nagrodzonych we wszystkich kategoriach 

Kolejne wyróżnienie dla INZNAKU i prof. Andrzeja Czyżewskiego

Na początku czerwca br. projekt INZNAK został nagrodzony godłem „Teraz Polska” w kategorii „Innowacje”. Gala wręczenia nagród za najlepsze produkty, usługi i innowacje odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a statuetka dla autorów INZNAKU była jedyną, jaką przyznano przedstawicielom całego województwa pomorskiego bez względu na kategorie.

Z relacją z wydarzenia można zapoznać się w osobnym artykule.

Inteligentne znaki z PG poprawią bezpieczeństwo na drogach

Głównym zadaniem opracowanych na Politechnice Gdańskiej inteligentnych i autonomicznych znaków drogowych INZNAK jest zapobieganie stłoczeniom w ruchu drogowym i wynikającym z tego kolizjom pojazdów na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Znaki z systemu INZNAK komunikują prędkość obliczoną na podstawie badanego przez nie ruchu pojazdów oraz na podstawie informacji otrzymanych z ciągu podobnych znaków o zmiennej treści, rozmieszczonych wzdłuż odcinka autostrady. Zalecana prędkość jazdy jest wówczas przekazywana kierowcom poprzez jej wyświetlanie na znaku, wyposażonym w innowacyjny, modułowy wyświetlacz elektroniczny, jak również jest przekazywana bezprzewodowo do pojazdów wyposażonych w interfejs V2X (interfejs do systemu komunikacji elektronicznej: pojazd-infrastruktura). Efekt? System może znacząco zmniejszyć zagrożenie wypadkami na drogach szybkiego ruchu i poprawić tym samym bezpieczeństwo podróżnych.

514 wyświetleń