Nauka i biznes. Pracodawcy Pomorza poznali możliwości CK STOS | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-24

Nauka i biznes. Pracodawcy Pomorza poznali możliwości CK STOS

Pracodawcy Pomorza zwiedzili CK STOS i poznali możliwości obiektu. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
Pracodawcy Pomorza zwiedzili CK STOS i poznali możliwości obiektu. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
Internet Wszechrzeczy, obliczenia dużej skali i chmurowe, sztuczna inteligencja – to potencjalne obszary współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską i biznesem wykorzystujące technologie informatyczne. Pracodawcy Pomorza zapoznali się z możliwościami, jakie stwarza Centrum Kompetencji STOS i zwiedzieli to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy.

W spotkaniu ze strony Politechniki Gdańskiej udział wzięli Mariusz Miler, kanclerz, prof. Henryk Krawczyk, dyrektor Centrum Informatycznego TASK oraz dr hab. inż. Jerzy Proficz, zastępca dyrektora CI TASK. Natomiast Pracodawców Pomorza reprezentowali m.in. Tomasz Limon, prezes oraz Jakub Kaszuba, wiceprezes zarządu, a także przedstawiciele firm.

– Bardzo się cieszę z tej inicjatywy, która pokazuje jak ważna jest współpraca na linii nauka biznes. To jest kolejny etap, żeby tę współpracę przybliżyć. Dla nas gospodarka przyszłości, przemysł 4.0 jest niezwykle ważny – powiedział Tomasz Limon, prezes zarządu Pracodawców Pomorza.

Prof. Henryk Krawczyk zapoznał przedstawicieli Pracodawców z działalnością CI TASK oraz projektem CK STOS. Omówił możliwości, jakie stwarza, spełniający najwyższe europejskie normy bezpieczeństwa, budynek i znajdująca się tu najnowocześniejsza infrastruktura sieciowo-obliczeniowa oraz serwerownia z superkomputerem. Przedstawił też potencjalne obszary współpracy, czyli: Internet Wszechrzeczy (IoE), obliczenia dużej skali do modelowania i symulacji, sztuczna inteligencja oraz własna chmura obliczeniowa, która pozwala udoskonalać elementy zarządzania i obniżać koszty eksploatacji aplikacji i usług.

– Co więcej, Komisja Europejska zaakceptowała projekt, który planujemy realizować, a który dotyczy budowy podstawowych usług przydatnych dla firm, dzięki  którym firmy będą mogły tworzyć i testować swoje rozwiązania – zapowiedział prof. Henryk Krawczyk.

Z kolei dr inż. Jerzy Proficz zaprezentował przykłady dotychczasowej współpracy Politechniki Gdańskiej z instytutami badawczymi i innymi podmiotami w dziedziniec ICT. Mówił również o infrastrukturze CK STOS, która odpowiada nie tylko na potrzeby środowiska naukowego, ale i biznesu, jak zaawansowane technologicznie przestrzenie biurowe i laboratoryjne dostępne także dla firm biorących udział w projektach B+R.


Obszary współpracy z biznesem w ramach CK STOS

  • Usługi chmurowe, HPC (systemy obliczeniowe dużej skali), sieciowe, analizy danych i sztucznej inteligencji
  • Udział w konsorcjach projektowych B+R w dziedzinie ICT, wykorzystanie infrastruktur, rozwój oprogramowania
  • Usługi doradcze w zakresie chmury obliczeniowej, Internetu Wszechrzeczy, Big Data oraz HPC
  • Udostępnianie nowoczesnej przestrzeni projektowo-laboratoryjnej dla celów biznesowych B+R

Po prezentacji Pracodawcy Pomorza mieli możliwość zwiedzenia budynku CK STOS.

O STOS

CK STOS to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Kluczowym elementem kompleksu jest ukryta pod ziemią serwerownia zawierająca siedem komór. To właśnie tam znajduje się nowy superkomputer Politechniki Gdańskiej – Kraken. Powstanie Centrum Kompetencji STOS to jedna z największych i najważniejszych inwestycji Politechniki Gdańskiej w ostatnich latach. Nowoczesne centrum zostało uroczyście otwarte 25 kwietnia, czemu towarzyszyło oficjalne uruchomienie i prezentacja superkomputera Kraken.

521 wyświetleń