Deklaracja PG poparcia dla zasad Karty i Kodeksu
Politechnika Gdańska, reprezentowana przez JM Rektora, prof. Jacka Namieśnika, w dniu 8 września 2016 r. wyraziła swoje poparcie dla zaleceń Komisji Europejskiej nr 2005/251/EC, wskazując zbieżność zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych, ze strategią rozwoju Uczelni. Podpisanie i przekazanie deklaracji poparcia do Komisji Europejskiej stało się pierwszym krokiem Politechniki Gdańskiej do ubiegania się o nabycie praw do posługiwania się europejskim Logo HR Excellence in Research.
Na mocy Zarządzenia Rektora PG nr 26/2016 z 23 września 2016 r. rozpoczął się formalny proces wdrażania zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych na Politechnice Gdańskiej.
W celu opracowania planu działań w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi na rzecz naukowców powołany został Pismem Okólnym Rektora PG nr 21/2016 z 23 września 2016 r. Zespół ds. wdrożenia zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych na Politechnice Gdańskiej, a 11 maja 2017 r. Pismem Okólnym nr 9/2017 do Zespołu zostali powołani aktywni naukowo przedstawiciele wszystkich wydziałów i został ustalony nowy skład Zespołu.
Badanie ankietowe naukowców PG
Jednym z elementów wdrożenia ww. dokumentów było przeprowadzenie anonimowej ankiety skierowanej do wszystkich naukowców naszej Uczelni, tj. pracowników naukowych, naukowo-dydaktycznych oraz doktorantów PG. Ankieta badała opinię naukowców o zgodności przepisów i działań PG z zapisami Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych. Proces ankietyzacji rozpoczął się 28 września 2016 r., a zakończył się 6 października br. Udzielone odpowiedzi stanowiły wytyczne do opracowania planu działań w zakresie wdrożenia zasad Karty i Kodeksu na PG, zwanego Strategią zarządzania zasobami ludzkimi na rzecz naukowców (Strategia HR4R PG).
Analiza ogólnokrajowych i wewnętrznych regulacji prawnych
Równolegle przeprowadzona została analiza ogólnokrajowych i wewnętrznych regulacji prawnych oraz procedur i praktyk stosowanych na Uczelni w zakresie realizacji zapisów Karty i Kodeksu. Do przeprowadzenia analizy wykorzystano standardową tabelę analizy wewnętrznej udostępnioną przez KE. Analiza dokumentacji i działań PG pozwoliła na identyfikację aspektów, które wymagały podjęcia przede wszystkim działań doskonalących przez PG.
Strategia HR4R PG 2016
W dniu 19.10.2016 r. Senat PG pozytywnie zaopiniował plan działań w zakresie wdrożenia zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych na Politechnice Gdańskiej, zwany Strategią HR4R PG (Uchwała nr 10/2016/XXIV).
Rektor PG zarządził wprowadzenie Strategii HR4R PG na mocy Zarządzenia Rektora nr 34/2016 z 14 listopada 2016 r.
Strategia HR4R PG 2017, tekst jednolity
W odpowiedzi na decyzję Komisji Europejskiej nr decyzji: Ares(2017)957623 - HRS4R assessment PL-UGDANSK w sprawie przyznania praw do posługiwania się Logo HR Excellence in Research, Senat PG w dniu 17 maja 2017 r. przyjął Uchwałę nr 76/2017/XXIV w sprawie: uzupełnienia Uchwały Senatu PG nr 10/2016/XXIV wprowadzającej Strategii HR4R PG.
W dniu 26 maja 2017 r. Rektor PG zarządził wprowadzenie ujednoliconego tekstu Strategii HR4R PG, zawierającego uzupełnienia i korekty planu działań w zakresie wdrożenia zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych na Politechnice Gdańskiej (Zarządzenia Rektora nr 8/2017 z 26 maja 2017 r.).
Wyróżnienie HR
Politechnika Gdańska uzyskała prawo do posługiwania się Logo HR Excellence in Research w dniu 18 lipca 2017 r.