W świecie matematyki. Edycja dla szkół | Politechnika Gdańska

W świecie matematyki. Edycja dla szkół

Zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy poznają trzy światy matematyki: świat fraktali, świat paradoksów oraz świat wektorowy i skalarny.

W świecie fraktali poznają przykłady i sposoby tworzenia fraktali oraz nauczą się rozpoznawania ich w otaczającym nas świecie. Korzystając z komputerów wygenerują kilka z nich za pomocą algorytmu IFS w programie MATLAB.

Świat paradoksów przybliży uczniom nieprawdopodobne prawdy. Uczestnicy warsztatów spróbują odpowiedzieć na przykład na pytania: czy Achilles dogoni żółwia i czy z jednego ziarnka grochu można zrobić dwa?

Świat wektorowy i skalarny wyjaśni, czym są wektory, które pozwalają znacząco uprościć zagadnienia fizyczne, a co za tym idzie, bardzo ułatwić obliczenia. Uczestnicy dowiedzą się, jak prawa fizyczne wykorzystywane są w takich dziedzinach, jak np.: mechanika, optyka, biologia czy medycyna. W tym świecie pracować będziecie przy użyciu narzędzia Geogebra.

Dla kogo: młodzież w wieku 16-19 lat (ucząca się w szkołach ponadpodstawowych)

Wymagania wstępne: znajomość matematyki na poziomie ósmej klasy szkoły podstawowej

Forma zajęć: wykłady z elementami warsztatów

Efekty kształcenia: podniesienie kompetencji matematycznych i rozwijanie zainteresowania matematyką