Rachmistrz matematyczny. Edycja dla szkół | Politechnika Gdańska

Rachmistrz matematyczny. Edycja dla szkół

Zajęcia warsztatowe o rachunkach Pitagorasa i Teodorosa oraz o rachunkach w systemach liczbowych. Uczniowie dowiedzą się między innymi, co wspólnego z wylewami Nilu miały rachunki Pitagorasa, a ze ślimakami – wyliczenia Teodorosa.

Omówione zostaną systemy addytywne o różnej podstawie, w szczególności system dwójkowy, ósemkowy, dziesiętny i szesnastkowy. Dzięki temu, że uczestnicy poznają różne sposoby zapisywania liczb, będą mogli zrozumieć, jak adresowane są komputery w sieci Internet i jak zbudowany jest adres IP.

Wymagana jest znajomość matematyki na poziomie szóstej klasy szkoły podstawowej.

Dla kogo: dzieci w wieku 12-14 lat (uczące się w klasach 7-8)

Forma zajęć: wykłady i warsztaty

Efekty kształcenia: podniesienie kompetencji matematycznych, zdolności logicznego myślenia, analizowania i rozumowania.

Liczba godzin przedmiotu: 9 godzin lekcyjnych

Liczebność grupy: maksymalnie 20 osób