Przejdź do treści

Aktualności

Data dodania: 2020-07-17

Naukowe podróże – Podróż w kosmos. Cz. II – STARDUST

Grafika tytułowa filmu "Podróż w kosmos"
W drugiej części „Podróży w kosmos” studenci PG i twórcy projektu STARDUST opowiadają o poszukiwaniu i badaniu nieopisanych dotąd, obecnych w stratosferze mikroorganizmów.

Stardust Microbiology Project to misja balonu stratosferycznego. Celem projektu, jest zbadanie obecnych w stratosferze mikroorganizmów, które nie zostały wcześniej opisane. Mikroorganizmy te mogą w przyszłości zostać wykorzystane w przemyśle, np. w farmaceutyce. W próbnym locie balon osiągnął wysokość ponad 30 km. Oficjalna misja planowana jest na październik 2020 r.

O tym, jakie wymagania konstrukcyjne musiał spełnić projekt, w jaki sposób ze stratosfery pozyskiwane są próbki bakterii i jakie znaczenie dla nauki ma przedsięwzięcie STARDUST opowiadają: Dominika Tomaszewska (Prezes Koła Naukowego SimLE), Mateusz Grzybowski (student Wydziału Chemicznego PG), Kacper Loret (student Wydziału Mechanicznego PG) i Marcin Jasiukowicz (student Wydziału Elektroniki i Automatyki PG).

Projekt STARDUST zrealizowany został w ramach programu REXUS/BEXUS Student Experiment Programme, koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i wspierany jest przez Polską Agencję Kosmiczną.

Film „Podróż w kosmos” – cz. II – STARDUST można obejrzeć na kanale YouTube Politechniki Otwartej: https://www.youtube.com/watch?v=uvd6hxe7_YA&t=305s

*

NAUKOWE PODRÓŻE to krótkie historie opowiedziane z pasją przez naukowców i studentów Politechniki Gdańskiej. Bohaterowie pokażą wynalazki, którym poświęcili wiele miesięcy wytężonej pracy; miejsca, gdzie prowadzą badania i które są bliskie ich sercom; zabytki sprzed setek lat, które czekają na odkrycie. Premiery nagrań odbywają się w lipcu i sierpniu 2020 r.

Zapraszamy do wspólnych, naukowych podróży!

Podróż w czasie – o tajemniczych XVIII-wiecznych dziennikach z podróży po Europie gdańszczanina Nathaniela Jacoba Gerlacha.  Unikatowe tomy znajdują się w zbiorach Biblioteki PG.

Link do filmu: https://bit.ly/3gIMH2M

Podróż w kosmos – o jednych z pierwszych w Gdańsku projektach kosmicznych, wspieranych przez Polską Agencję Kosmiczną: balonie stratosferycznym STARDUST Microbiology Project oraz rakiecie sondującej z projektem HEDGEHOG na pokładzie.

Link do filmu STARDUST: https://bit.ly/2X0U8ef

Link do filmu HEDGEHOG: https://bit.ly/2WVUXVC

Podróż w głąb Ziemi – o unikatowej kolekcji minerałów, skał i skamieniałości z całego świata, zgromadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Premiera: 13 sierpnia 2020 r.  

Podróż polarna – o badaniach w rejonach Arktyki i Antarktyki prowadzonych przez naukowców Politechniki Gdańskiej. O faunie, florze i warunkach klimatycznych panujących w tych rejonach. Premiera: 31 sierpnia 2020 r.

1 wyświetlenie