Przejdź do treści

Aktualności

Data dodania: 2020-08-14

Naukowe podróże - Podróż w głąb Ziemi

Naukowe podróże - Podróż w głąb Ziemi
„Podróż w głąb Ziemi” to trzeci odcinek filmowego cyklu „Naukowe podróże”. Bohaterki – dr inż. Maria Przewłócka, docent PG oraz dr hab. Małgorzata Pruszkowska-Caceres prezentują wyjątkowe minerały, skały i skamieniałości – okazy z całego świata, przechowywane na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Pracownia geologii na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej posiada bogatą kolekcję minerałów, skał i skamieniałości - prawdopodobnie największą taką na Pomorzu. Najstarsze okazy liczą setki milionów lat, a niektóre z nich noszą ślady dawnego życia organicznego. Pierwsze minerały pojawiły się na Wydziale jeszcze przed wojną, ale zbiór stale powiększa się.

Prezentowane w filmie minerały, skały i skamieniałości pochodzą przede wszystkim z terenów Polski, m.in. z rejonów Pomorza, Niżu Polskiego, Karpat, Sudetów, Góry Świętokrzyskich, a także z zagranicy: Brazylii, Chile, Grecji, Hiszpanii, Indonezji, Islandii czy Włoch.

Zobaczymy przykłady skał: granitów, andezytów, wapieni, minerałów - różne odmiany kwarcu np. kryształ górski, ametyst, cytryn, morion, mika, kalcyt, czy skamieniałości: trylobitów, amonitów, belemnitów, numulitów i innych. Wiele okazów to pamiątki z podróży naukowych i prywatnych podarowane przez pracowników i studentów Wydziału.

Badaczki dr inż. Maria Przewłócka, docent PG oraz dr hab. Małgorzata Pruszkowska-Caceres opowiedzą m.in.:

  • o początkach Katedry Geologii i zasłużonych geologach z Politechniki Gdańskiej,
  • o najstarszych okazach w kolekcji minerałów PG,
  • o budowie skorupy ziemskiej,
  • o wybranych skałach: wapieniach, granitach, andezytach oraz ich składzie mineralnym,
  • o niektórych skałach użytych do budowy Gmachu Głównego PG i jego detali.

Bohaterki pokażą również ciekawe przykłady minerałów – pamiątek z prywatnych podróży po Polsce i świecie.

"Podróż w głąb Ziemi" można obejrzeć na kanale YouTube Politechniki Otwartej.
 

Obejrzyj film "Podróż w głąb Ziemi"

*

NAUKOWE PODRÓŻE to krótkie historie opowiedziane z pasją przez naukowców i studentów Politechniki Gdańskiej. Bohaterowie pokażą wynalazki, którym poświęcili wiele miesięcy wytężonej pracy; miejsca, gdzie prowadzą badania i które są bliskie ich sercom; zabytki sprzed setek lat, które czekają na odkrycie. Premiery nagrań odbywają się w lipcu i sierpniu 2020 r.

Zapraszamy do wspólnych, naukowych podróży!

Podróż w czasie – o tajemniczych XVIII-wiecznych dziennikach z podróży po Europie gdańszczanina Nathaniela Jacoba Gerlacha. Unikatowe tomy znajdują się w zbiorach Biblioteki PG. Link do filmu: https://bit.ly/3gIMH2M

Podróż w kosmos – o jednych z pierwszych w Gdańsku projektach kosmicznych, wspieranych przez Polską Agencję Kosmiczną: balonie stratosferycznym STARDUST Microbiology Project oraz rakiecie sondującej z projektem HEDGEHOG na pokładzie.
Link do filmu STARDUST: https://bit.ly/2X0U8ef
Link do filmu HEDGEHOG: https://bit.ly/2WVUXVC

Podróż w głąb Ziemi – o unikatowej kolekcji minerałów, skał i skamieniałości z całego świata, zgromadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Premiera: 13 sierpnia 2020 r.
Link do filmu: https://bit.ly/2PNWHwf

Podróż polarna – o badaniach w rejonach Arktyki i Antarktyki prowadzonych przez naukowców Politechniki Gdańskiej. O faunie, florze i warunkach klimatycznych panujących w tych rejonach. Premiera: 31 sierpnia 2020 r.

Wszystkie nagrania obejrzeć można na kanale YouTube Politechniki Otwartej. 

Przejdź do kanału YouTube Politechniki Otwartej

2 wyświetleń