Weekend Muzeów online na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-04-26

Weekend Muzeów online na Politechnice Gdańskiej

grafika informująca o  wydarzeniu Weekend Muzeów na Politechnice Gdańskiej
Weekend Muzeów na Politechnice Gdańskiej
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów, noszącej w tym roku miano Weekendu Muzeów, zapraszamy wszystkich chętnych do spotkania się online na żywo na wykładach dotyczących zagadnień zdrowotnych.

Poruszymy tematy związane ze zdrowiem seniorów, a także nowymi realiami spowodowanymi przez SARS-COV-2, do walki z którym zaangażowali się naukowcy z całego świata.

Młodzi pracownicy naukowi z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej opowiedzą o nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych w medycynie w czasie wykładu „Zdrowie seniora – implanty, nowoczesne rozwiązania w medycynie.”.

Dr inż. Alicja Stanisławska podczas prezentacji omówi najczęściej występujące choroby serca i układu naczyniowego, a także formy leczenia chirurgicznego. Przedstawi problematykę leczenia osób starszych oraz możliwości zastosowania tradycyjnych i nowoczesnych technik leczenia z wykorzystaniem implantów sercowo-naczyniowych.

Dr inż. Michał Bartmański poruszy problem wymiany stawów, zwłaszcza biodrowego i kolanowego, który dotyczy wielu seniorów i jest najczęściej wykonywanym zabiegiem ortopedycznym. Podczas wykładu dowiemy się, jak są zbudowane endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego oraz z jakich materiałów są tworzone.  Prelegent przedstawi również rodzaje zabiegów implantacyjnych oraz ich główne etapy.

Mgr inż. Marcin Wekwejt opowie o zastosowaniach biomateriałów w leczeniu powszechnie występującej u osób starszych choroby układu szkieletowego, osteoporozie. Omówi jej główne następstwa, takie jak: ubytki kostne, złamania osteoporotyczne oraz urazy kręgosłupa. Zaprezentuje główne substytuty kości, wspomagające ich odbudowę, implanty ortopedyczne służące do leczenia skomplikowanych złamań oraz cementy kostne wykorzystywane w mocowaniu endoprotez i stabilizacji urazów kręgosłupa.

Podczas wykładu Poszukiwanie leków na COVID-19 - szanse na sukces." prof. dr hab. inż. Macieja Bagińskiego, z Katedry Technologii Leków i Biochemii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, autora wielu publikacji naukowych dotyczących leków, dowiemy się  z jakimi  problemami mierzy się naukowiec poszukujący leku, jakie przeszkody i ograniczenia musi pokonać. Poznamy strategie stosowane w poszukiwaniu czy też opracowywaniu leków na COVID -19, dowiemy się jakie są szanse na sukces, a także w jakiej perspektywie czasowej możemy liczyć na stworzenie leku.

W czasie wykładu "COVID-19: wirus, pandemia, szczepionki - prosty wykład z wirusologii molekularnej." w przystępny sposób dr Alicja Chmielewska, adiunkt Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wyjaśni czym są wirusy i w jaki sposób wnikają do naszych komórek. Usłyszymy, jak budowa molekularna wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19, wpływa na jego właściwości i nasze codzienne życie. Dowiemy się, jak działają szczepionki przeciwko COVID-19, jakie są między nimi różnice i podobieństwa.

Prelegenci chętnie odpowiedzą na pytania uczestników.

Kiedy?

15 maja 2021r.

14:30 - "Zdrowie seniora - implanty, nowoczesne rozwiązania w medycynie"

17:30 - "Poszukiwanie leków na COVID-19 - szanse na sukces"

20:00 - "COVID- 19: wirus, pandemia, szczepionki- prosty wykład z wirusologii molekularnej"

Gdzie?

Transmisja na żywo na kanale Youtube Politechniki Otwartej

87 wyświetleń