Zakończenie projektu renowacji starych druków w ramach programu MEiN Społeczna Odpowiedzialność Nauki na lata 2021–2023 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-19

Zakończenie projektu renowacji starych druków w ramach programu MEiN Społeczna Odpowiedzialność Nauki na lata 2021–2023

renowacja
W październiku 2023 roku Biblioteka Politechniki Gdańskiej zakończyła realizację projektu konserwacji i digitalizacji wybranych cymeliów w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w module „Wsparcie dla bibliotek naukowych”. Na ten cel biblioteka otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki środki finansowe w wysokości 88 624,20 zł, przy czym wartość całego przedsięwzięcia wyniosła 104 280,20 zł.  

Biblioteka Politechniki Gdańskiej posiada ponad 30 tys. woluminów tzw. zbiorów zabytkowych, przy czym do najcenniejszych należy 670 woluminów starych druków oraz 110 rękopisów. Ta część zasobu stanowi dziedzictwo przedwojennych bibliotek Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku (Naturforschende Gesellschaft in Danzig), Politechniki Gdańskiej (Technische Hochschule Danzig), Navigationsschule zu Elsfleth, a także Königliche Baugewerkschule Görlitz. W zakresie ochrony tak cennych zbiorów, będących spuścizną naukową tych instytucji, Biblioteka PG stale podejmuje starania o pozyskanie funduszy na ich renowację, zabezpieczenie, digitalizację oraz szerokie upowszechnienie. Finansowanie zadań z projektu pozwoliło na odnowienie 15 woluminów starych druków i 1 woluminu z XIX wieku. Dzięki odpowiednim zabiegom konserwatorskim dziełom tym przywrócono funkcje użytkowe oraz estetyczne, aby służyły przyszłym pokoleniom. Oprócz renowacji zbioru zdigitalizowano wszystkie obiekty oraz bezpłatnie i bez ograniczeń udostępniono na stronie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej (pbc.gda.pl). Ważnym działaniem w ramach projektu jest promocja jego efektów. W tym celu przygotowano broszurę informacyjną w wersji papierowej i online (dostępnej w PBC) oraz wystawę wirtualną. Materiały promocyjne przybliżają odbiorcom cele i założenia projektu, prezentują wytypowany księgozbiór, zaznajamiają z zadaniami konserwatorów zabytków z papieru i skóry oraz przedstawiają rolę digitalizacji w upowszechnianiu wiedzy i dziedzictwa kulturowego. W projekcie znalazły się XVIII-wieczne dzieła m.in.  Voltaire’a, Johanna Bernoulliego, Nicolasa Sarrabata i Christiana von Wolffa, które dzięki swym walorom poznawczym i artystycznym wciąż stanowią cenne źródło do badań nad historią, kulturą i życiem naukowym okresu Oświecenia. Ponadto księgozbiór reprezentuje różnorodne dyscypliny wiedzy, na które składają się matematyka, fizyka, biologia, a także nauki o kulturze i religii oraz filozofia, językoznawstwo i literaturoznawstwo. Tak zróżnicowany tematycznie księgozbiór świadczy o niezwykle szerokich zainteresowaniach jego poprzednich właścicieli, którymi byli zarówno prywatni kolekcjonerzy, w tym naukowcy, badacze oraz pasjonaci, jak i instytucje naukowe. Obecnie księgi wciąż mogą być źródłem inspiracji dla prowadzących badania na pomorskich uczelniach, dlatego warto dbać o ich zachowanie i upowszechnianie wiedzy o nich.


Tytuł projektu: Konserwacja, digitalizacja i udostępnienie
16 woluminów zbiorów historycznych Biblioteki Politechniki Gdańskiej
Wartość projektu: 104 280,20 zł
Kwota dofinansowania: 88 624,20 zł
Liczba obiektów: 16 woluminów
Liczba wykonanych i udostępnionych skanów: 7597
Liczba opisów bibliograficznych w formacie MARC 21: 20
Liczba opisów bibliograficznych w formacie Dublin Core: 16

kamila.kokot@pg.edu.pl    anna.sobolewska@pg.edu.pl

16 wyświetleń