Politechnika Wielu Pokoleń - zajęcia "Geoinformatyka i technologie mobilne w praktyce"

W dzisiejszych czasach narzędzia geoinformatyczne oparte na rozwiązaniu „mapy w komputerze” stosowane są powszechnie. Wielu z nas znane są możliwości Google Maps, jak oglądanie mapy dowolnego zakątka w świecie, odnajdywanie przebiegu trasy samochodowej czy zapoznawanie się bezpośrednio z danym terenem z użyciem Google Street View.

Możliwości tego rodzaju systemów, tzw. systemów informacji przestrzennej, są jeszcze większe. Przykładowo, w prosty sposób można przeprowadzać skomplikowane analizy przestrzenne i tworzyć interesujące wizualizacje terenu, również w trójwymiarze. Przedmiot "Geoinformatyka i technologie mobilne w praktyce" będzie obejmował wymienione zagadnienia, jak również korzystanie z GPS i usług geolokalizacyjnych na smartfonie oraz zagadnienia związane z naziemną radiofonią i telewizją (w tym jaki jest związek pomiędzy ukształtowaniem terenu i otoczeniem a odpowiednim usytuowaniem nadajnika i odbiornika, np. w telewizji, telefonii komórkowej).

W ramach przedmiotu podczas zajęć praktycznych, polegających na indywidualnej pracy uczestnika z komputerem bądź smartfonem, uczestnicy zapoznają się z prostymi oraz zaawansowanymi funkcjami systemów informacji przestrzennej. Otrzymają wskazówki dotyczące parametrów elektronicznego sprzętu konsumenckiego oraz jego konfiguracji w celu zapewnienia poprawnych warunków odbioru. Przekonają się, jak bardzo użyteczne mogą być tego rodzaju rozwiązania w naszym codziennym życiu.

Dla kogo: dorośli

Wymagania wstępne: umiejętność posługiwania się komputerem PC oraz smartfonem w podstawowym zakresie

Forma zajęć: wykłady z elementami warsztatów

Efekty kształcenia:

Uczestnicy nabędą umiejętności: obsługi interaktywnych map cyfrowych, wyszukiwania określonych miejsc, przetwarzania i wizualizacji dwu- i trójwymiarowych modeli danych przestrzennych oraz korzystania z GPS.

Liczba godzin przedmiotu: 30 godzin lekcyjnych

Liczebność grupy: maksymalnie 18 osób

Jednostka realizująca: Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – Katedra Systemów Geoinformatycznych

Osoby prowadzące zajęcia:

• dr hab. inż. Zbigniew Łubniewski, profesor uczelni
  • dr inż. Przemysław Falkowski-Gilski

Miejsce zajęć: zajęcia on-line – odbywają się na Platformie eNauczanie (osoby zapisane otrzymują dostęp do platformy).