300 przyłbic dla personelu szpitala w Gdyni | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-06-23

300 przyłbic dla personelu szpitala w Gdyni

Personel szpitala w Gdyni w przyłbicach od Politechniki Gdańskiej

Pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej wykonali 300 przyłbic dla personelu Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. – Przyłbice mają prostą i nieskomplikowaną konstrukcję, dzięki czemu można było wyprodukować ich w krótkim czasie znacznie więcej, niż na przykład poprzez drukarki 3D – mówi Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydz. Mechanicznego.

Pomysł na konstrukcję przyłbic, przy wykorzystaniu zasobów Wydziału Mechanicznego PG, wyszedł od wywodzącego się z tego wydziału prof. Dariusza Mikielewicza, prorektora PG ds. organizacji i rozwoju. Za konstrukcję i wykonanie przyłbic odpowiadali z kolei Sławomir Klimkiewicz, Sławomir Sommer i Wojciech Połubok, pracownicy Wydziału Mechanicznego.

– Zależało nam na czasie i przygotowaniu przyłbic w jak największej liczbie i w najszybszy możliwy sposób – tłumaczy Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydz. Mechanicznego. – Ze skonstruowanych na wydziale przyłbic będzie korzystać przede wszystkim personel pomocniczy szpitala, który nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami, ale tak jak każdy pracownik szpitala potrzebuje ochrony przed potencjalnym zakażeniem koronawirusem – dodaje.

Przyłbice z Politechniki Gdańskiej, których w ciągu kilku dni udało się wykonać ok. 300 szt., składają się m.in. ze specjalnej folii służącej wcześniej do nadruków (i używanej przy prezentacjach na wykładach dla studentów), elastycznej gumy oraz gumowej gąbki na rancie (podnoszącej komfort noszenia przyłbicy), a także materiałów dodatkowych: aluminiowo-skórzanych profili i warstwy ochronnej przy zszywkach (chroniącej czoło użytkownika przed zadrapaniami).

– Nasze przyłbice mają prostą i nieskomplikowaną konstrukcję, dzięki czemu można było wykonać ich stosunkowo więcej, niż na przykład poprzez drukarki 3D – tłumaczy Wojciech Połubok. – Jakkolwiek konstrukcje przyłbic z takich drukarek mogą być bardziej zaawansowane technologicznie oraz trwalsze, to czas potrzebny na wyprodukowanie jednego z elementów przyłbicy to nierzadko kilka godzin. Jeśli nasze przyłbice się sprawdzą, będziemy produkować kolejne i przekazywać je kolejnym szpitalom – dodaje.

Przyłbice przekazano w piątek 10 kwietnia personelowi mieszczącego się w Gdyni Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (UCMMiT) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który jest jednym z wiodących szpitali wyznaczonych do leczenia chorych na COVID-19.

Tego samego dnia przy gdyńskim szpitalu powstało sfinansowane przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha centrum testowe COVID-19, w którym badanie na obecność koronawirusa wykonuje się kierowcom (przy pobieraniu wymazu, nie muszą oni wychodzić z samochodu) zakwalifikowanym wcześniej telefonicznie do badania. Przyłbice z PG trafiły m.in. właśnie do personelu, który będzie pracować w nowym centrum testowym.

– Dziękujemy pracownikom Politechniki Gdańskiej za pomoc i wsparcie tak potrzebne w czasie rozprzestrzeniającej się epidemii – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT. – Środki ochrony osobistej są jedną z najpilniejszych potrzeb każdego ze szpitali. Podarowane przyłbice z pewnością pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa tym, którzy są na pierwszej linii frontu – naszym lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz pozostałym przedstawicielom systemu ochrony zdrowia.

Oprócz wykonania 300 szt. przyłbic, Wydział Mechaniczny i Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG zakupiły ze środków własnych dodatkowe materiały dla szpitali (m.in. ponad 700 rolek ręczników jednorazowych i innych materiałów sanitarnych), które również przekazano trójmiejskim szpitalom.

Politechnika Gdańska pomaga w walce z koronawirusem

Przyłbice z Wydziału Mechanicznego PG to nie pierwsza forma pomocy ze strony społeczności akademickiej PG dla personelu medycznego trójmiejskich szpitali.

Na początku marca przy głównym wejściu do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku stanęło specjalistyczne stanowisko do zdalnego i zbiorczego pomiaru temperatury wszystkich osób wchodzących do budynku. Dzięki wykorzystaniu termowizji i algorytmów opracowanych przez naukowców PG, medycy mogą z tłumu osób łatwiej wychwycić te o podwyższonej temperaturze, a więc potencjalnie zakażone koronawirusem (gorączka występuje u 94 proc. osób zakażonych wirusem SARS Cov-2). 

Dodatkowo, w połowie marca Politechnika Gdańska wysłała też bus z darami dla pracowników UCK. Znalazło się w nim m.in. 10 tys. par jednorazowych rękawiczek, płyny dezynfekcyjne, rozpuszczalniki laboratoryjne, pipety, strzykawki, ręczniki jednorazowe oraz liczne materiały biurowe, które mogą okazać się przydatne w codziennej pracy medyków i administracji szpitala podczas panującej pandemii. 

Z inicjatywą pomocy wyszli także studenci Politechniki Gdańskiej. Na portalu zrzutka.pl uruchomili zbiórkę środków pt. „#DrugiePłuca - Respiratory do walki z COVID-19”, której celem jest zakup respiratorów niezbędnych w walce z chorobą COVID-19. Do zakończenia zrzutki pozostały jeszcze trzy tygodnie, a studentom PG udało się dotychczas uzbierać już ponad 40 tys. zł. 

229 wyświetleń