Wydział Mechaniczny znowu rusza z pomocą | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-06-23

Wydział Mechaniczny znowu rusza z pomocą

Maska dla medyka - zdjęcie maski

Pracownicy Wydziału Mechanicznego są aktywnie zaangażowani w pomoc służbom medycznym w walce z pandemią koronawirusa. Poza 300 przyłbicami dla personelu Centrum Medycyny Morskiej w Gdyni włączyli się również do internetowej, ogólnopolskiej akcji #maskadlamedyka.

Inicjatywa „Maska dla medyka” polega na zaadoptowaniu powszechnie dostępnej maski do snorkelingu firmy Decathlon do potrzeb medycznych. Dzięki adapterom może być ona przerobiona na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego, ale także na wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów. Jest to pomysł, który został już z powodzeniem wdrożony w szpitalach we Włoszech i w Czechach. 

W akcji przygotowywania masek biorą udział pracownicy zespołu Katedry Mechaniki i Mechatroniki, kierowanego przez prof. Edmunda Wittbrodta, w szczególności dr inż. Wiktor Sieklicki oraz mgr inż. Adam Dąbrowski.

– Adaptery umożliwiające podłączenie specjalnych filtrów do masek sportowych są wykonywane za pomocą drukarek 3D. Nasza katedra od wielu lat zajmuje się badaniem druku 3D, w szczególności własności wytrzymałościowych elementów, które zostały wytworzone tą metodą. – wyjaśnia prof. Edmund Wittbrodt. – Staramy się odpowiadać na potrzeby personelu medycznego korzystając z naszego doświadczenia i infrastruktury, a także drukarek prywatnych.

– Produkujemy zestawy części dostosowujących maskę do nurkowania do wykorzystania jako element ochronny twarzy w kontaktach z osobami potencjalnie chorymi na COVID19. – dodaje dr Wiktor Sieklicki – maska jest łączona z dwoma filtrami oddechowymi poprzez adapter. Aby całość poprawnie funkcjonowała, dwa dodatkowe elementy modyfikujące obieg powietrza wstawia się w porty w przedniej części maski.

Projekt adaptacji został oparty na opublikowanym przez Uniwersytet Stanforda projekcie  "Pneumask".

Przygotowanie jednej maski na użytek medyczny to około 2 godziny druku 3D. Do tej pory pracownicy wydziału przekazali już 40 sztuk takich adapterów.

Przekaż maskę dla medyka

Każdy kto posiada maskę poprawnie działającą, niezniszczoną maskę EasyBreath firmy Decathlon i chciałby ją przekazać do adaptacji może wejść na stronę www.maskadlamedyka.pl i kliknąć w zakładkę PRZYŁĄCZ SIĘ, a następnie w zakładkę PRZEKAŻ SWOJĄ MASKĘ. Istnieją dwie opcje – zgłoszenie posiadania takiej maski i oczekiwanie na zgłoszenie się osoby, która maskę odbierze, lub bezpłatne wysłanie jej paczkomatem.

Politechnika Gdańska pomaga w walce z koronawirusem

Adaptacja masek przez pracowników z Wydziału Mechanicznego PG to nie pierwsza forma pomocy ze strony społeczności akademickiej PG dla personelu medycznego trójmiejskich szpitali. Wcześniej pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej wykonali 300 przyłbic dla personelu Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 

Na początku marca przy głównym wejściu do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku stanęło specjalistyczne stanowisko do zdalnego i zbiorczego pomiaru temperatury wszystkich osób wchodzących do budynku. Dzięki wykorzystaniu termowizji i algorytmów opracowanych przez naukowców PG, medycy mogą z tłumu osób łatwiej wychwycić te o podwyższonej temperaturze, a więc potencjalnie zakażone koronawirusem (gorączka występuje u 94 proc. osób zakażonych wirusem SARS Cov-2). 

Dodatkowo, w połowie marca Politechnika Gdańska wysłała też bus z darami dla pracowników UCK. Znalazło się w nim m.in. 10 tys. par jednorazowych rękawiczek, płyny dezynfekcyjne, rozpuszczalniki laboratoryjne, pipety, strzykawki, ręczniki jednorazowe oraz liczne materiały biurowe, które mogą okazać się przydatne w codziennej pracy medyków i administracji szpitala podczas panującej pandemii. 

Z inicjatywą pomocy wyszli także studenci Politechniki Gdańskiej. Na portalu zrzutka.pl uruchomili zbiórkę środków pt. „#DrugiePłuca - Respiratory do walki z COVID-19”, której celem był zakup respiratorów niezbędnych w walce z chorobą COVID-19. Środki zebrane podczas zrzutki przekazano Szpitalowi św. Wojciecha w Gdańsku. 

172 wyświetleń