Trzy perspektywiczne zespoły z grantami od PG na rozwój projektów startupowych | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-02-12

Trzy perspektywiczne zespoły z grantami od PG na rozwój projektów startupowych

Podsumowanie naboru do programu Startup School Two na Politechnice Gdańskiej
Programu Startup School Two jest formą finansowania zalążkowego (seed funding) najbardziej perspektywicznych zespołów startupowych, które ukończyły wcześniej program wykładowo-warsztatowy Startup School One (SS1). Otwiera on aplikującym zespołom możliwość na opracowanie prototypów swoich rozwiązań (MVP) poprzez zakup towarów lub usług, które pomogą osiągnąć im gotowości do samodzielnego funkcjonowania na rynku.

Organizatorem programu Startup School Two jest Gdańsk Tech Startup School (GTS2) przy Centrum Transferu Technologii Politechniki Gdańskiej. Proces wspomagany jest przez spółką celową PG – Excento, która wg założeń programu będzie obejmować udziały w nowotworzonych spółkach startupowych.

Wyniki naboru do pierwszej edycji programu

W pierwszym naborze do programu SS2 wzięło udział łącznie 5 zespołów, z których finalnie 3 złożyły kompletną dokumentację konkursową. Zespoły te wzięły udział w 3-etapowym procesie oceny zgłoszonych projektów, z czego ostatnim i decydującym z nich była prezentacja wniosków przed Komitetem Inwestycyjnym.

Komitet inwestycyjny GTS2 obradował pod przewodnictwem dr hab. inż. Krzysztofa Nyki, prof. PG z WETI. Członkowie Komitetu reprezentujący bogate doświadczenie biznesowe oraz eksperckie oceniali zakwalifikowane zespoły w składzie: dr inż. Marita McPhillips (WZiE PG), Robert Bajko (GTS2/CTT), Krzysztof Dolny (Femax/PKB+), Wojciech Drewczyński (BlackPearls VC), Damian Kuźniewski (Dyrektor CTT), Arkadiusz Kwoska (Rebels Valley) oraz Mariusz Machajewski (Excento).

Swoje projekty przed komitetem zaprezentowały zespoły, które kontynuowały swoje prace po zakończeniu SS1, dokonując na tej drodze istotnych postępów. Ocenie zostały poddane zespoły: InnoS z projektem interaktywnego i programowalnego systemu paneli wertykalnych, Verd z projektem innowacyjnego systemu wirtualnego ogrodzenia pastwisk oraz Favorit z innowacyjnym symulatorem konnym w wirtualnej rzeczywistości.

Refleksje po pierwszej rekrutacji do programu SS2

dr inż. Marita McPhillips: - Zespoły, które przystąpiły do programu, prezentowały bardzo innowacyjne pomysły w zróżnicowanych branżach.  W jasny sposób przedstawiały, w jaki sposób ich produkt lub usługa rozwiązuje konkretne problemy lub potrzeby rynkowe. Pomysły na rozwiązania były oparte na rozmowach z potencjalnymi klientami i zrozumieniu swojej grupy docelowej. Przedstawiane plany dotyczyły nie tylko przygotowania i wprowadzenia produktu czy usługi na rynek, ale też przyszłego wzrostu i zwiększania skali działania. Jestem pod wrażeniem pomysłów i zaangażowania zespołów i z niecierpliwością oczekuję na kolejne edycje programów Gdańsk Tech Startup School.

Wojciech Drewczyński: - Gdańsk Tech Startup School to świetny przykład programu wspierającego postawy proprzedsiębiorcze w środowisku akademickim. Potrzebujemy więcej tego typu inicjatyw, żeby odkrywać ciekawe pomysły na biznes. To co odróżnia projekty biorące udział w programie SS2 od innych konkursów, to mocne nastawienie na wykorzystywanie badań naukowych do rozwiązywania problemów biznesowych, co może być istotnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej.

Radosław Wolny (lider zespołu InnoS): - Komitet Inwestycyjny, przed którym mieliśmy okazję zaprezentować nasz projekt oceniał nas bardzo profesjonalnie i rzeczowo, co stworzyło przestrzeń dla konstruktywnej dyskusji. Mimo surowości członków komisji, otrzymaliśmy pomocne i niezwykle cenne wskazówki, które znacząco mogą przyczynić się do rozwoju naszego projektu. Uważam, że każdy zespół myślący o aplikacji do kolejnych edycji tego programu nie powinien bać się wystąpienia przed komitetem, a cieszyć się z może skorzystać na tej unikalnej możliwości wymiany myśli z doświadczonymi ekspertami.

Robert Bajko (GTS2): Uruchomienie pierwszego w historii PG programu, którego celem jest powoływanie spółek startupowych, było dla nas nie lada wyzwaniem. Cieszymy się, że wokół tego programu udało się zgromadzić tak szerokie grono interesariuszy i zebrać wiele doświadczeń oraz wiedzy potrzebnej do ulepszania procesu w przyszłości. Kolejny nabór, który prawdopodobnie rozpoczniemy w kwietniu, będzie już zawierał szereg zidentyfikowanych usprawnień. Dziękuję za zaangażowanie wszystkim osobom wspierającym ten program!

73 wyświetleń