Poznaliśmy tegoroczne Jaskółki Przyszłości | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-06-03

Poznaliśmy tegoroczne Jaskółki Przyszłości

Finaliści konkursu Jaskółki Przyszłości 2025 podczas gali finałowej na Politechnice Gdańskiej
Mobilna elektrownia w kontenerze oraz aplikacja społecznościowa dla osób, które potrafią się dzielić - to projekty, które zdobyły główne nagrody podczas finału konkursu Jaskółki Przyszłości na Politechnice Gdańskiej.

Gala finałowa uczelnianego konkursu na innowacyjne pomysły odbyła się w Auli Politechniki Gdańskiej w dn. 29.04.2025 r. Inicjatywa skierowana była zarówno do studentów i doktorantów naszej uczelni, jak i do uczniów szkół ponadpodstawowych, współpracujących z PG.

Wydarzenie otworzyła Agnieszka Niekurzak, organizatorka konkursu z Gdańsk Tech Startup School na PG, następnie gości i uczestników przywitali prof. Barbara Wikieł prorektorka ds. studenckich oraz Paweł Lulewicz dyrektor generalny PG Biznes Hub.

Pierwszym formalnym punktem gali było wręczenie pamiątkowej statuetki Wydziałowi Zarządzania i Ekonomii, którego studenci wykazali się największym zaangażowaniem podczas quizu międzywydziałowego z tematyki gospodarki cyrkularnej. Wyróżnienie w imieniu władz wydziału odebrała dr inż. Ewa Mazurek-Krasodomska prodziekan ds. studenckich.

Finalistów przed występami ze sceny motywowała Katarzyna Fedewicz, współzałożycielka platformy Skillhero, oferującej szkolenia, wspierające rozwój zawodowy. Wystąpiła ona z pitchem inspiracyjnym pt.  SkillUp! Jak wystartować z pomysłem, który działa?

Finałowe prezentacje oceniane były przez Jury w składzie: dr inż. Tomasz Klajbor CEO Innokrea, przedstawiciel Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+, dr inż. Marcin Szczepański z WILiŚ PG, współzałożyciel InfraVers oraz Kamil Szefler magistrant informatyki stosowanej z Politechniki Gdańskiej, mówca TEDx, absolwent Gdańsk Tech Startup School.

Na scenie Auli PG swoje projekty zaprezentowało łącznie 12 zakwalifikowanych do finału zespołów, z których 10 pochodziło z uczelni, zaś 2 ze szkół średnich.

Nagrodę w głosowaniu Publiczności zdobył projekt Mobile Off-Grid prezentowany przez Oskara Pawełczyka z Technikum Łączności nr 4 w Gdańsku. Pomysł dotyczy produkcji mobilnych elektrowni umieszczonych w kontenerze, które zapewniają niezależność energetyczną m.in. w sytuacjach kryzysowych.   

Nagrodą główną w wys. 5 tys. zł, przyznawaną przez Jury konkursowe, wyróżniono projekt Dzielnia autorstwa Michaliny Razik oraz Natalii Askierko. Zespół przedstawił swój pomysł na aplikację, która łączy społeczność lokalną i ułatwia dzielenie się rzeczami oraz ich wymianę, która wspiera obieg cyrkularny przedmiotów. Inspiracją do powstania Dzielni są potrzeby społeczności studenckiej mieszkającej w akademikach, ma to być również naturalna grupa docelowa, która przetestuje aplikację, po jej opracowaniu.

Drugą nagrodę w wys. 3 tys. zł przyznano projektowi NeuroSkin autorstwa Karen Ostrowskiej. Innowacyjny pomysł dotyczy wytworzenia inteligentnej i bio-kompatybilnej „skóry” dla protez kończyn, która umożliwi odbieranie bodźców dotykowych.   

Nagrodę trzecią zdobył zespół NeuroDivy, czyli Marcelina Rudzińska i Weronika Przychodzeń, które przedstawiły pomysł na stworzenie poradnika projektowego oraz projektu placówki edukacyjnej przyjaznej osobom neuroróżnorodnym.

Pozostałe zespoły, które wzięły udział w konkursie to:

  • Enerlytics (inteligentny system zarządzania energią dla zakładów przemysłowych),
  • Bloomi (mini szklarnie z automatycznie sterowanym mikroklimatem)​,
  • ShopSmart (aplikacja do optymalizacji trasy zakupowej konsumenta wielkopowierzchniowych sklepów spożywczych),
  • AgroStellar (modułowa szklarnia hydroponiczna),
  • Twarda Skorupa (ochronne skorupy dla zwierząt po urazach z biodegradowalnych materiałów),
  • Scifull team (aplikacja edukacyjna do nauki przedmiotów technicznych z elementami grywalizacji),
  • Campus AI Voice (głosowy asystent AI dla społeczności akademickiej),
  • VisionGlass (inteligentne lustro nowej generacji wspierające pielęgnację zdrowia).

Nagrody główne w konkursie były sponsorowane przez rektora PG, zespoły finalistów otrzymały również nagrody rzeczowe sponsorowane przez Politechniczny Klub Biznesu PKB+.

W roli prowadzących tegoroczną edycję wydarzenia wystąpili: Oskar Gutowski, absolwent programu Startup School One rozwijający własną firmę marketingową oraz Filip Bieszke student II stopnia na Politechnice Gdańskiej, współtworzący nowe Międzyuczelniane Koło Naukowe Innowacji i Przedsiębiorczości (GTSE). Studenci zaangażowani w powstające koło wspierali organizacyjnie galę finałową konkursu.

Więcej informacji o tegorocznej edycji konkursu znajduje się na stronie: pg.edu.pl/startup/jaskolki

68 wyświetleń