Dwa zespoły startupowe z PG na największym konkursie dla akademickich startupów | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-11-15

Dwa zespoły startupowe z PG na największym konkursie dla akademickich startupów

Zespoły startupowe z Politechniki Gdańskiej na konkursie Stage Two w Berlinie
Ponad 70 zespołów z różnych europejskich uczelni, przeszło 40 liderów biznesowych oraz ponad 60 reprezentantów funduszy venture capital – tak w liczbach prezentowała się tegoroczna edycja Stage Two, czyli największego paneuropejskiego konkursu dla startupów wywodzących się z uczelni wyższych.

Wydarzenie współorganizowane przez RWTH Aachen, jednego z partnerów sojuszu uczelni technicznych ENHANCE, odbyło się w ostatnich dniach października w Berlinie. Naszą uczelnię na tegorocznej edycji konkursu reprezentowały 2 zespoły startupowe: Roadcode oraz eGodziny. 

Obydwa zespoły są absolwentami programu Startup School One, prowadzonego naszej uczelni przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2). Nad przygotowaniem uczestników oraz organizacją wyjazdu na Stage Two czuwał Robert Bajko kierownik projektu GTS2. 

Roadcode został nominowany jako oficjalny reprezentant Politechniki Gdańskiej, zaś zespół eGodziny samodzielnie wywalczył dziką kartę do finału w Berlinie, w ramach dodatkowego konkursu organizowanego dla partnerów przemysłowych Stage Two. Podczas eliminacji na Uniwersytecie Ruhry w Bochum zespół zdobył wyróżnienie w kategorii HR Tech Wildcard od firmy Bertelsmann SE & Co KGaA. 

Stage Two trwało dwa dni (30-31.10.2024), z czego pierwszy z nich poświęcony był na wykłady inspiracyjne partnerów biznesowych wydarzenia (np. Siemens, Google for Startups) oraz funduszy inwestycyjnych, jak również wartościowe warsztaty dla uczestników konkursu. Wydarzenie odbywało się w bardzo prestiżowej lokalizacji, w centrum Berlina – pałacyku firmy Bertelsmann pod adresem Unter den Linden 1. Drugiego dnia odbyły się pitchingi konkursowe w 2 kategoriach: Business Innovation oraz Tech Innovation, a także uroczyste ogłoszenie wyników.       

Zespół Roadcode  

Zespół tworzą: Michał Piernicki (absolwent WILiŚ PG), Katarzyna Piernica (studentka I stopnia WILiŚ), Klaudia Czyżewska (studentka II stopnia WILiŚ) oraz Tomasz Piernicki (doktorant WETI).  

Roadcode zaprezentował swoje rozwiązanie na Stage Two w kategorii Tech Innovation tj. innowacyjną aplikację internetową AI, tworzącą dokumentację budowlaną na podstawie tradycyjnych projektów technicznych, bez konieczności wykonywania dodatkowej pracy przez specjalistów.  

- Udział w Stage Two był dla nas niezwykle inspirującym doświadczeniem. Mieliśmy okazję zetknąć się z najlepszymi startupami w Europie, co dało nam sporą dawkę motywacji do dalszego rozwoju. Projektów prezentowanych w naszej kategorii Tech Innovations było wiele i można było zauważyć znaczne różnice. Niektóre z prezentacji były na bardzo zaawansowanym etapie, z prototypami, gotowymi produktami, podczas gdy inne miały dopiero koncepcje. Inspirujące były dla nas szczególnie te projekty, które łączyły nowoczesne technologie z praktycznymi zastosowaniami, udowadniając, jak ważne jest zrozumienie potrzeb rynku – komentuje Klaudia Czyżewska z Roadcode. 

Zespół eGodziny  

Członkami zespołu są: Krzysztof Warda (student I stopnia WZiE), Dominik Pogorzelski (student I stopnia WZiE) oraz Iwona Bendig (studentka I stopnia WETI). Projekt prezentowany był na konkursie w kategorii Business Innovation i jest to autorski system, który rozwiązuje problem ewidencji czasu pracy pracowników fizycznych, terenowych i tymczasowych, za pomocą aplikacji mobilnej oraz platformy wspierającej analizę danych i dokumentów, z komponentem AI. 

Co ciekawe projekt, który zespół prezentował w Berlinie jest zupełnie inny, niż ten z którym wystąpił na zakończenie cyklu szkoleniowego podczas Demo Day na PG w marcu 2024 roku: 

- Nasz projekt nie ma związku z tym nad czym pracowaliśmy w programie Startup School One. Dzięki programowi udało nam się dokonać walidacji naszego ówczesnego pomysłu i doszliśmy do wniosku, że trzeba znaleźć coś innego. Dołączył do nas wtedy Dominik i zaczęliśmy pracować nad projektem, który naszym zdaniem ma dużo większe szanse na sukces rynkowy i to właśnie jego zaprezentowaliśmy na konkursie. – tłumaczy Iwona Bendig z zespołu eGodziny. 

Członkowie obydwu zespołów podkreślają, że udział w konkursie poszerzył ich horyzonty myślenia o swoich projektach oraz umożliwił zebranie cennych obserwacji od konkurencyjnych projektów z różnych europejskich uniwersytetów. Co istotne pozwolił także nawiązać cenne relacje: 

- Udało nam się złapać kilka naprawdę cennych kontaktów, które mamy nadzieję zaowocują w przyszłości. No i oczywiście możliwość wymiany spostrzeżeń, poglądów, poradzenia się osób z innymi doświadczeniami - to procentuje już teraz – opowiada Krzysztof Warda członek zespołu eGodziny. 

Tak tegoroczną edycję konkursu komentuje Robert Bajko z GTS2, obecny w Berlinie razem z zespołami: - Przy okazji Stage Two warto zauważyć dwa trendy. Pierwszym jest fakt, że główne nagrody zdobywają startupy, w tym kontekście zwane spin-off'ami, których pomysły bazują na wynikach badań z macierzystych uczelni. Drugi trend dotyczy organizacji zespołów, które przybierają formę partnerstw pracowników naukowych - twórców bazowych technologii - oraz studentów, którzy podejmują wysiłek ich wdrożeń. Choć startupy z Politechniki Gdańskiej nie wpisują się jeszcze w pierwszy z tych trendów, z satysfakcją możemy stwierdzić, że dzięki naszym staraniom trend drugi jest już obecny na naszej uczelni. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że 1/3 zespołów w aktualnej (szóstej) edycji programu Startup School One stanowi właśnie formę takiego partnerstwa. 

47 wyświetleń