Team10 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Team10

Dust Detector

Czyste ogniwo to czysta oszczędność.

Branża energetyczna XXI wieku w obliczu kryzysu klimatycznego i energetycznego musi stawiać na alternatywne źródła energii. Coraz większą popularność zyskują zasoby odnawialne, szczególnie fotowoltaika - w lipcu 2022 łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 10 GW. Z tak dużą ilością instalacji wiążą się istotne koszty eksploatacyjne. Moduły narażone są na nieustanny wpływ czynników atmosferycznych, co powoduje między innymi gromadzenie się zabrudzeń na ich powierzchni, zmniejszając tym samym ilość wytwarzanej energii. Ponadto, sam deszcz jest niewystarczający do ich usuwania, w związku z czym konieczne jest mycie przez wykwalifikowany zespół. Obecnie, konieczność umycia instalacji jest określana na podstawie inspekcji wzrokowej.

Nasze rozwiązanie polega na ciągłym monitorowaniu stopnia zabrudzenia paneli za pomocą bezprzewodowego urządzenia elektronicznego Dust Detector. Czujnik montuje się przy instalacji fotowoltaicznej, a aktualny spadek wydajności spowodowany nagromadzonym osadem można kontrolować na swoim smartfonie. Ta metoda jest dokładniejsza niż inspekcja wzrokowa, która nie określa strat energii, dodatkowo nie trzeba angażować do tego specjalistów, ani nawet wychodzić na dach. Stałe monitorowanie zanieczyszczenia instalacji, pozwala w sposób optymalny dobrać częstotliwość mycia oraz uniknąć znaczących strat wyprodukowanej energii, co bezpośrednio przekłada się na oszczędność.

O zespole startupowym

Interdyscyplinarny zespół złożony z pracownika naukowego i doktoranta Politechniki Gdańskiej łączy wiedzę z inżynierii materiałowej oraz elektroniki. Członkowie, oprócz działalności w organizacjach doktoranckich oraz kołach naukowych, są zaangażowani w pracę naukową i rozwijają najnowsze technologie. Zespół, świadomy istotności aspektów ekologicznych oraz wyzwań z jakimi mierzy się współczesna energetyka, wykorzystuje swoje doświadczenie, wiedzę i umiejętności do stwarzania rozwiązań efektywniejszego użytkowania zasobów ze źródeł odnawialnych.

Oczekiwania i potrzeby zespołu

Projekt jest na etapie wysłanego zgłoszenia do urzędu patentowego, posiadamy prototyp urządzenia. Od projektu oczekujemy możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności, które będą przydatne do pokonania drogi od prototypu do produktu gotowego do sprzedaży, między innymi: aspekty prawne prowadzenia działalności gospodarczej, analiza rynku, pozyskiwanie klienta, rozwijanie produktu, marketing.

Dziedzina/kategoria projektu

Elektronika i elektrotechnika, Energetyka, OZE, nowe źródła.