Team9 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Team9

Hydromoduł

Autonomiczny moduł hydroponicznych upraw z odzyskiem wody.

W celu zwiększenia wydajności upraw roślin przy jednoczesnym zmniejszeniu jej zależności od krytycznych zasobów, takich jak woda oraz praca ludzka, proponujemy Hydromoduł. Dzięki wykorzystaniu technologii hydroponicznej umożliwia on znaczące zwiększenie wydajności bez zwiększania potrzebnego obszaru pod uprawy. Zastosowanie metod filtracji zużytej wody minimalizuje ilość niezbędnej wody oraz produkowanych ścieków. Pełna automatyzacja obniża zapotrzebowanie na pracę ludzką, przy jednoczesnym gwarantowaniu stabilności parametrów upraw. W efekcie tego można z precyzją, niedostępną dla upraw klasycznych, określić co, kiedy i w jakiej ilości będzie do zbioru. Zastosowanie tych rozwiązań w zamkniętym module pozwala też na bezproblemowy transport w dowolne miejsce na świecie z zachowaniem pełnej skalowalności przedsięwzięcia. Odcięcie roślin od warunków zewnętrznych oznacza też brak zagrożenia ze strony katastrof pokroju suszy czy braku opadów, jednocześnie umożliwiając użytkowanie w dowolnych warunkach klimatycznych. W celu ograniczenia zużycia energii, głównym jej źródłem są OZE stanowiące część modułu.

O zespole startupowym

Rdzeń naszego zespołu stanowią dwie osoby związane z Politechniką Gdańską. Pierwszym członkiem jest studiujący absolwent automatyki i robotyki odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów natury technicznej. Główną tematyką jest tu kwestia automatyzacji i elektryfikacji modułu z nastawieniem na maksymalną optymalizację procesu wzrostu upraw z minimalizacją nakładów pracy ludzkiej. Drugim członkiem jest doktorantka inżynierii środowiska zajmująca się częścią botaniczną i minimalizacji odpadów. Szczególnie z zaznaczenie na odzyskiwanie i optymalizację zużycia wody.

Do projektu motywuje nas chęć rozwoju metod upraw roślin w celu jednoczesnego zwiększenia ich wydajności połączonego ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na krytyczne zasoby, takie jak woda i praca ludzka. Dodatkowo w technologii hydroponicznych modułów upatrujemy możliwości na uniezależnienie upraw roślin od warunków pogodowych. Przez to liczymy na otwarcie nowych, niedostępnych dla dzisiejszych rozwiązań, terenów pod uprawy.

Oczekiwania i potrzeby zespołu

Na dzień dzisiejszy poszukujemy inwestorów do budowy prototypowego kontenerowego modułu oraz do późniejszego wdrożenia projektu do produkcji. Zainteresowani jesteśmy też mentoringiem od strony rozpoczynania i prowadzenia produkcji.

Dziedzina/kategoria projektu

Automatyka i robotyka, Elektronika i elektrotechnika, Energetyka, OZE, nowe źródła, Inżynieria lądowa i środowiskowa, Hydroponika.