Spoolmasters
Automatyczny system kontroli jakości spooli
Istotą pomysłu jest automatyzacja procesu prefabrykacji rur, poprzez zastosowanie innowacyjnej kontroli jakości "spooli". Głównym celem jest optymalizacja kosztów i czasu procesu weryfikacji poprawności wykonania elementów rurociągów łączonych kołnierzowo. Elementy te musza być wykonane z wysoką dokładnością, aby łączenia kołnierzowe nie przekraczały dopuszczalnych odchyleń.
Projekt zakłada zastąpienie ręcznej weryfikacji geodezyjnej przy każdej iteracji automatyczną weryfikacją z wykorzystaniem technologii oraz cyfryzacji. Pomysł eliminuje problem czasochłonnej i kosztownej weryfikacji wykonania rur przez firmę zewnętrzną. Podczas procesu produkcji każdy spool musi przejść przez taką kontrolę w celu zapewniania wykonania w odpowiednim międzynarodowym standardzie. Na ten moment kontrola ta odbywa się ręcznie przez geodetę, który musi zebrać wymiary, a następnie nanieść je na projekt i wyznaczyć błąd. Zajmuje to na ogół 1-2 dni.
Produkt rozwiązuje ten problem poprzez automatyzację weryfikacji, która będzie mogła odbywać się na miejscu bez potrzeby korzystania z zewnętrznych usług. Istotą innowacji jest automatyzacja i cyfryzacja procesu kontroli jakości. Zastąpienia ręcznych pomiarów i weryfikacji poprzez urządzenie, które automatycznie zbierze wymiary wykonanej rury i za pomocą oprogramowania naniesie je na projekt i wskaże poprawki do wykonania prefabrykatów w odpowiednim standardzie. Urządzenie będzie dostosowane do obsługi dowolnego kształtu spool’a na podstawie dostarczonego projektu. Dodatkowo planowane jest wykorzystanie technologii Rozszerzonej Rzeczywistości do komunikacji z użytkownikiem oraz wizualizacji danych.
O zespole startupowym
- Magister inżynier kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Gdańskiej. Aktualnie pracownik Politechniki Gdańskiej jako konstruktor w branży pojazdów podwodnych. Prywatnie projektant i konstruktor prototypów urządzeń, które skutecznie wprowadza na rynek. Pasjonat rozwiązywania problemów technologicznych w branży przemysłowej.
- Magister kierunku International Management, inżynier kierunku Energetyka na Politechnicznej Gdańskiej oraz MBA na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Właściciel startupów technologicznych w branży VR oraz AR. Project Manager w branży IT. Pasjonat nowych technologii oraz startupów.
- Inżynier kierunku geodezja i kartografia na Politechnice Gdańskiej. Ekspert w dziedzinie kontroli jakości wymiarów oraz geodezji w przemyśle. Pasjonatka rozwiązywania problemów logistycznych w własnej firmie.
Oczekiwania i potrzeby zespołu
Zespół chce zweryfikować pomysł pod kątem technologicznym oraz biznesowym. Głównym elementem jest potrzeba zbadania możliwości technologicznej uzyskania wymaganej dokładności pomiarów oraz ich powtarzalności. Dodatkowym celem udziału jest chęć uzyskania kompetencji w zakresie tworzenia startupów.
Dziedzina/kategoria projektu
Technologie morskie; Inżynieria lądowa i środowiskowa; Informatyka