Koszykówka 3x3. Udany debiut drużyny Fahrenheit Universities na międzynarodowym turnieju | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-06-28

zawodnicy drużyny FarU z trenerem
Drużyna Fahrenheit Universities 3x3 (FarU) w składzie: Mateusz Bierwagen, Mateusz Kostrzewski, Wojciech Fraś oraz Krzysztof Jakóbczyk w swoim międzynarodowym debiucie zajęła drugie miejsce w turnieju Alexela 3x3 Tallinn Open Quest Tour 2021 rozgrywanego w estońskim Viimsi. Turniej, który rozegrano 19 czerwca, odbył się w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Estonii.

Drużyna reprezentująca Związek Uczelni Farhrenheita (Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański) w swoim pierwszym zagranicznym turnieju pokazała się z najlepszej strony. Zawodnicy po czterech wygranych spotkaniach pokonani zostali dopiero w finale turnieju, w którym po zaciętej dogrywce ulegli pierwszej reprezentacji Estonii 16:18. Drużyna Fahrenheit Universities 3x3 już wkrótce wróci jednak do Estonii, by wziąć rewanż na rywalach w kolejnym turnieju z cyklu Alexela 3x3.

Sportowych emocji nie zabrakło także na lokalnych boiskach. 20 czerwca dwa zespoły Fahrenheit Universities 3x3 wzięły udział w silnie obsadzonym turnieju 3x3 Gdynia i zakończyły rywalizację na podium.

Ekipa FarU 3x3 Gdańsk w składzie: Bartek Jankowski, Mariusz Konopatzki, Daniel Gołębiowski i Adrian Bogucki pokonała w finale drużynę Ambasadorów 3x3 20:17 i zdobyła główne trofeum turnieju. Z kolei druga z drużyn FarU 3x3 Gdańsk, w składzie: Arkadiusz Kobus, Wojciech Pisarczyk, Michał Wojtyński i Tomasz Rudko, pokonała w meczu o brązowy medal ekipę Team Poland i zakończyła rozgrywki na 3. miejscu.

O drużynie

Fahrenheit Universities 3x3 to drużyna reprezentująca Związek Uczelni Fahrenheita, która została stworzona z myślą o najważniejszych turniejach koszykówki 3x3 – nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Drużynę tworzą zawodnicy z doświadczeniem na ekstraklasowych i 1-ligowych boiskach, a także zawodnicy-studenci uczelni wchodzących w skład Związku Uczelni Fahrenheita.

Drużyna Fahrenheit Universities 3x3 tworzą zawodnicy: Mateusz Bierwagen (kapitan), Karol Gruszecki, Mateusz Kostrzewski, Piotr Śmigielski, Kacper Młynarski, Kacper Szuszkiewicz, Stefan Marchlewski, Bartek Jankowski, Mariusz Konopatzki, Daniel Gołębiowski, Adrian Bogucki, Arkadiusz Kobus, Wojciech Pisarczyk, Michał Wojtyński, Tomasz Rudko, Krzysztof Jakóbczyk, Mikołaj Stopierzyński.

Trenerami drużyny są związani z Politechniką Gdańską trenerzy reprezentacji Polski Seniorów i U23: Piotr Renkiel  i Kazimierz Rozwadowski (zastępca dyrektora Centrum Sportu Akademickiego, trener sekcji koszykówki PG).

Sportową formę zawodnicy FarU 3x3 szlifują na co dzień na obiektach Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. PG Sport – Centrum Sportu Akademickiego to jedyna jednostka akademicka w Polsce posiadająca certyfikowaną nawierzchnię Enlio oraz kosz najazdowy do koszykówki 3x3, dzięki którym może organizować turnieje rangi światowej.

Działalność zespołu można śledzić na Facebooku

O dyscyplinie

Koszykówka 3x3 to szybko rozwijająca się dyscyplina sportu, która zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 r. Dyscyplina znalazła się także w programie III. Igrzysk Europejskich, które odbędą się w 2023 r. w Krakowie.

Mecz koszykówki 3x3 trwa 10 minut, lub do zdobycia 21 punktów, a czas pojedynczej akcji to 12 sekund. Mecze rozgrywa się na jeden kosz: po trzech zawodników na boisku w drużynie.