Data dodania: 2024-04-02
Zespoły startupowe z GTS2 zaprezentowały swoje pomysły na biznes
Wydarzenie odbyło się 21 marca na Politechnice Gdańskiej, równolegle było transmitowane online. Zespoły startupowe miały za zadanie w ciągu pięciu minut zaprezentować na scenie swoje projekty, nad którymi pracowały przez ostatnie trzy miesiące, pod okiem doświadczonych trenerów i mentorów biznesowych. Następnie każdy z zespołów przez kilka minut odpowiadał na pytania jury oraz publiczności.
W skład jury podczas Demo Day weszli: dr inż. Marita McPhillips (WZiE, ambasadorka Gdańsk Tech Startup School), Daniel Kulig (mentor startupowy oraz przedsiębiorca) oraz dr inż. Sławomir Ostrowski (WZiE, przedstawiciel Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+).
– Jesteśmy pod dużym wrażeniem występów uczestników czwartej edycji programu Startup School One. Z edycji na edycję wzrasta poziom merytoryczny i dojrzałość zespołów – mówi Robert Bajko kierownik Gdańsk Tech Startup School (GTS2). – Na Demo Day pojawiły się dwie nowości. Pierwszą było trzyosobowe jury, które po każdym występie zadawało pytania, pogłębiające wgląd w poszczególne prezentacje. Drugą nowością był konkurs publiczności na najlepszą prezentację, w którym zwycięski zespół otrzymał nagrodę finansową ufundowaną przez PKB+. Oba rozwiązania świetnie wpasowały się w format Demo Day, z tego powodu będziemy chcieli je powtarzać w kolejnych edycjach.
Nagrody dla uczestników Demo Day
Na koniec wydarzenia odbyło się głosowanie publiczności, w którym największą liczbę głosów zdobył zespół RoadCode. Dr inż. Sławomir Ostrowski wręczył zwycięskiemu zespołowi symboliczny czek z nagrodą wysokości 1 tys. zł, ufundowaną przez Politechniczny Klub Biznesu PKB+.
Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Technologii zdecydował dodatkowo o przyznaniu wyróżnienia oraz nagrody finansowej w wysokości 500 zł zespołowi StudyBuddy. Prezentacja tego zespołu zajęła także drugie miejsce w głosowaniu publiczności i przegrała z RoadCode symboliczną różnicą głosów. Wyróżniała się jednak spośród pozostałych tym, że przedstawiała historię porażek i ewolucji pomysłów startupowych, które dotychczas przepracowali członkowie zespołu. Narracja prezentacji miała ton motywacyjny i inspiracyjny dla pozostałych uczestników wydarzenia.
Plany GTS2 na najbliższe miesiące
Podczas inauguracji Demo Day zostało zapowiedziane otwarcie nowej przestrzeni Gdańsk Tech Startup School, zlokalizowanej w akademiku DS3, które zaplanowano na 9 kwietnia. Będzie to przestrzeń do pracy kreatywnej pn. Strefa iGTS2, przeznaczona dla studentów oraz doktorantów PG, rozwijających innowacyjne projekty o potencjale biznesowym. Strefa będzie również do dyspozycji dla osób ze społeczności PG realizujących projekty innego rodzaju, a dostęp do niej udzielany będzie indywidualnie, po rozpatrzeniu wniosku.
Zaprezentowano również nowy koncept konkursu „Jaskółki przedsiębiorczości”, który zostanie wznowiony na PG jeszcze w semestrze letnim. Celem konkursu będzie kreowanie pozytywnego obrazu innowacji i przedsiębiorczości akademickiej. Jednym z elementów tego działania ma być ścieżka edukacyjna, która w tym roku dotycząca wykorzystania sztucznej inteligencji w poszukiwaniu i rozwijaniu nowych rozwiązań. Konkurs będzie zawierał również elementy rywalizacji międzywydziałowej.
Informacje na temat otwarcia Strefy iGTS2 oraz nowej edycji konkursu „Jaskółki przedsiębiorczości” pojawią się wkrótce na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych Centrum Transferu Technologii oraz Gdańsk Tech Startup School.
Kolejna edycja Demo Day na Politechnice Gdańskiej odbędzie się 28 czerwca.